Debreceni szertartásvezető: van, aki már harmadszor tervezi át az esküvőjét

Simon Mária főállásban zenetanár, a hajdúszoboszlói Zichy Géza Zenei Alapfokú Művészeti Iskolában oktat hegedűt. Saját zenekarával esküvőkön léptek fel, majd három évvel ezelőtt sikeresen elvégzett egy tanfolyamot, így azóta a zenélés mellett szertartásvezetést is vállal. Elsősorban arról kérdeztük, a jegyesek hogyan élik meg a szertartásokon bevezetett 10 fős létszámkorlátot és azt, hogy hosszú hónapok óta nem lehet lakodalmat tartani. Továbbá arra is kíváncsiak voltunk, mint zenetanár és magánember hogyan alkalmazkodott a koronavírus-járványhoz.
– Nagy átszervezések zajlanak az esküvők terén: tavaszról őszre, őszről tavaszra pakolgatják a párok a dátumokat. Van, aki már a harmadszor tervezi át a menyegzőjét. Szegények egy kicsit el is fáradtak, de mi, szolgáltatók, igyekszünk bennük tartani a lelket – kezdte Mária. Elmondta, tavaly június 1-től engedélyezték a 200 fő alatti események megtartását, de sokan a biztonság kedvéért áttolták esküvőjüket az idei évre. 2020 szeptemberében új kormányrendelet lépett hatályba, ami korlátozta a vendéglátóhelyek nyitvatartási idejét, majd októberben bevezették a 10 fős létszámkorlátot az esküvőkön, ami teljesen keresztülhúzta a házasulandók terveit.
Mária szerint a párok idén már sokkal jobban viselik a helyzetet: egyszerűen átteszik az időpontot szeptemberre vagy októberre, ha a kiválasztott dátum valamilyen okból mégsem tartható.
– Főleg a helyszínekkel vannak problémák. Akkor akadnak bonyodalmak, ha vissza kell mondani a kiválasztott helyszínt, és az új időpontra a kiszemelt helyet már valaki lestoppolta. De úgy látom, mindenki rugalmasan kezeli a helyzetet és a vőfélyek, zenekarok is megértik a párokat – fogalmazott. Mária érdeklődésünkre tudatta,
a törvényben előírt 10 fős létszámkorlátozás miatt a házasulandók többsége nem tartott igényt szertartásvezetőre.
Meglátása szerint a szűk család elment az önkormányzathoz, a hivatalban összeházasodtak, de a többség tervezi, hogy egy későbbi időpontban megtartják a lagzit a násznéppel. – Van olyan párom, amelyik már 2020-ban összeházasodott, de mindenképpen szeretnének lakodalmat tartani. Így hát szimbolikus szertartással fognak örök hűséget fogadni a násznép előtt. A jegyesek szeretnék, ha ez az alkalom valóban ünnep lenne és olyan, ahogy azt ők eltervezték. Ha nem is 150-200 emberrel, de egy 60-80 fős, szűkebb társasággal. Valaki már egy-másfél évvel korábban nekifog a szervezésnek, a legapróbb részletekig ő akar mindent megcsinálni, esetleg bevon valakit a szervezésbe, tanácsot kér. Nyilván a járványhelyzet miatt sokakat nem tudnak meghívni, esetleg a külföldi vendégek a korlátozások okán nem lehetnek jelen, de úgy látom, minden követ megmozgatnak, amit csak lehet – sorolta Mária.
Gulyás Gergely nemrégiben bejelentette, Magyarországon hamarosan ismét zöld utat kapnak a lakodalmak. Mária szerint hatalmas a várakozás, folyamatosan nézik a párok és a szolgáltatók is, hogy hogyan alakulnak a járványadatok. Úgy tudja, az esküvőkön, lagzikon nem fogják kérni a védettségi igazolványt, de sok kérdés adódik, ami még nem tisztázott. – Aki elszánta magát, az végig is csinálja. Kevesen vannak, akik letettek az esküvőről. Bízunk benne, hogy nemsokára eldörren a startpisztoly, és kezdhetünk. Több dolog is bizonytalan, de alkalmazkodunk, ahogy tettük az elmúlt időszakban is – sorolta.

A gyerekek is várták már, hogy újrainduljon az élet
A járványügyi intézkedések következtében digitális térbe került az oktatás, nem volt ez másképp a hangszeres tanítás kapcsán sem. – Én is online tanítottam, laptop segítségével. Ki kell emelni a szülői támogatást, hiszen mellettünk álltak, nagyon odafigyeltek gyermekeikre. Enélkül nem sikerült volna átvészelni ezt az időszakot. Szerencsére pozitívuma is volt az elmúlt hónapoknak. Azt vettem észre, sokkal önállóbban lettek a gyerekek. Heti kétszer van foglalkozás a zeneiskolában, ott megmutatjuk, mit hogyan kell, megigazítjuk a kezüket. Ez ebben a formában nem volt kivitelezhető, így szóban magyaráztam el a legapróbb részleteket is – tudatta. Mária 6-18 éves fiatalokat oktat. Mint mondta, a kisebbek nehezen alkalmazkodtak a digitális világhoz, ez természetes. Nekik nagy szükségük van még a fizikai kontaktusra, a testérzetekre.
Bennük inkább a lelket tartották, emellett gyakorolták a kottaolvasást és a zenehallgatás, a ritmusgyakorlatok kerültek előtérbe.
– A gyerekek is várták már, hogy újrainduljon az élet. Ritmust adott az életüknek. Délelőtt hagyományos oktatás, délután zenetanulás. Mindössze pár gyermek szüneteltette a hegedűtanulást, de ők is azt mondták, ha visszatér az élet a normál kerékvágásba, akkor csatlakoznak. A tavalyi évben is volt leállás – akik akkor kimaradtak, ők is visszatértek szeptemberben – fogalmazott. Mária tanítványai saját zenekart alapítottak, és a tagok bíznak benne, hamarosan kezdődhet a közös munka. Tavaly egy egynapos kiránduláson vigasztalódhatott a társaság: a zsákai kastély parkjában zenéltek a fiatalok, és idén is szeretnék meglepni a kitartó kis közösséget. Máriának családanyaként is helyt kellett állnia: egy 15 éves lányt nevelnek a férjével Debrecenben. Mint mondja, szerencsés helyzetben van, mert gyermeke nagyon kötelességtudó, így nem volt gond a tanulással vagy a számonkéréssel.
Fogarasi Renáta


















