Az ellenzék a debreceni átszervezés ellen is szólt

Az ellenzék közösen utasítja el az egyetemek - általa hatalomátmentésnek tekintett - alapítványokba szervezését - hangoztatták ellenzéki pártok képviselői pénteken online sajtótájékoztatón. Arató Gergely (DK) arról beszélt: az átalakítás egyik célja a pénzügyi hatalom megszerzése, hiszen 6 ezer milliárdos uniós támogatás érkezik a felsőoktatásba a következő években; ezt osztogatnák szerinte a mostani kormányoldal embereivel feltöltött kuratóriumokon keresztül közbeszerzéseken.
Brenner Koloman (Jobbik) minden magyar polgár jóléte és szabadsága elleni merényletnek, Keresztes László Lóránt (LMP) a felsőoktatás és egyúttal az érintett nagyvárosok, régiók elleni támadásnak nevezte az átalakítást.
Nem egyszerűen tiltakozunk, hanem más Magyarországot, más felsőoktatást akarunk: szabad, színvonalas, jó minőségű, autonóm egyetemeket - fogalmazott Hiller István (MSZP). Mellár Tamás (Párbeszéd) annak a véleményének adott hangot: nincs szó átfogó reformról, csak a káderek elhelyezéséről, az egyetemi vagyonok "lehúzásáról". Tóth Endre (Momentum) szomorúnak nevezte az "egyetemkisajátítást".
Modellváltás
Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) március 31-én nyújtotta be az Országgyűlés elé újabb tíz egyetem modellváltását megalapozó javaslatait. A tervek szerint az egyetemekt felügyelő alapítványok a mindenkori kormányzattól független, magánjogi formában biztosítják a felsőoktatási, tehetséggondozási, kutatási és egyéb közfeladatok ellátását. Az új modellhez augusztus 1-jével csatlakozhat a Budapesti Gazdasági Egyetem, a Debreceni Egyetem, a Dunaújvárosi Egyetem, a Magyar Táncművészeti Egyetem, a Nyíregyházi Egyetem, az Óbudai Egyetem, a Pécsi Tudományegyetem, a Semmelweis Egyetem, a Szegedi Tudományegyetem és a Testnevelési Egyetem.






























