Cívishír
2021.02.19. 11:04
Barcsa Lajos a 2021-es tervezett sportfinanszírozásról is beszélt.
Míg 2016-ban 1482 gyermek jelentkezett a 33 önkormányzati fenntartású debreceni óvodába, addig tavaly már 1725; idén öt intézményt korszerűsítenek és egy újat építenek; a 7 ezres jelenlegi férőhely-kapacitásból hatezer foglalt – erről Barcsa Lajos beszélt azon a február 19-i sajtótájékoztatón, amelyen a 2021-es iparipark-fejlesztések, a helyi adóbevételek alakulása és az önkormányzati sportfinanszírozás is szóba került.
Az alpolgármester a város 2021-es büdzsétervezetének apropóján kielégítőnek nevezte az óvodai férőhely-kapacitást; energetikai korszerűsítés a Görgey Utcai Óvoda, a Karácsony György Utcai Óvoda, a Sinay Miklós Utcai Óvoda, a kismacsi óvoda és az Arany János óvoda esetében történik, négy másiknál a későbbi felújítás előkészítését, tervezését hozza az idei esztendő. Az új óvoda a Tócóvölgyben (az Egressy Béni téren, négy csoportszobával) épül meg. Barcsa Lajos hozzátette, egyes intézményeknél rendszeres a túljelentkezés, másoknál éppen fordítva.
![]() | Ezeket a fejlesztéseket hozza 2021 DebrecennekPapp László megosztotta a nyilvánossággal a város költségvetési tervezetét. |
Bár az iskolákat – mint ismert – a tankerületek működtetik, az önkormányzat beruházóként két fejlesztést folytat: az Epreskerti Általános Iskola tornacsarnoka esetében beérkeztek az árajánlatok (a bírálat zajlik), míg a Bocskai István Általános Iskola uszodafelújítására 81 millió forintot fordítana az önkormányzat.
Sportfinanszírozásra 2021-ben 896 millió forintot terveznek költeni; a legnagyobb tételt a Debreceni Sportcentrum-Sportiskola 745 milliós támogatása jelenti (657 millió forintot működésre adnának, 45 milliót az olimpiai felkészülés jegyében, 42 milliót pedig TAO-s fejlesztések önrészeként). A Békessy Béla Sportösztöndíjra 11,6 millió forintot költene az önkormányzat (nemzetközi versenyeken kiemelkedően szereplő sportolóknak járhat), míg a versenysportot 90 millió forinttal finanszíroznák (elsősorban salakmotorra, vízilabdára, röplabdára, asztaliteniszre, ökölvívásra, labdarúgás-utánpótlásra jutna).A helyi adóbevételekben – ahogy arról már többször írtunk – komoly visszaesést okoztak a koronavírus-járvány miatti kormányzati intézkedések. Debrecen esetében az iparűzési adóbevétel 2012 óta folyamatosan növekedett: az akkori 9,23 milliárd forint helyett négy évvel később 12,17 milliárd, 2019-ben pedig már 16,77 milliárd forint folyt be.
A gépjárműadó elvonásával 710, az ingyenes parkolással 220 milliós mínusz éri a várost. Járvány nélkül az idegenforgalmi adóból megközelítőleg 200 millió forinttal lehetne számolni, így a tervezett bevétel ebből csak 50 millió forint. Szintén kieső bevétel a helyi vállalkozók túlélését segíteni hivatott bérletidíj-kedvezmény és a közterület-bérleti díj elengedése (például az utcai teraszoknál).
A repülőtérnél található Déli Ipari Park infrastrukturális fejlesztésére (főként útépítésre) 2021-ben 3,24 milliárd forintot fordítanak; a területen több gyárépítés zajlik, de a már meglévő üzemek is 750 embernek adnak munkát. Barcsa Lajos kiemelte: jól gondolkodott a városvezetés a 2010-es évek elején, amikor arról győzködte az üzleti partnereket, hogy a kukoricaföldek helyén vonzó ipari környezetet létesítenek.
Az északnyugati gazdasági övezetben tovább zajlik a részben állami, részben önkormányzati infrastruktúra-fejlesztés. A BMW-gyár 400 hektáros területén a munkákat már elvégezték, de számos út- és közműépítés zajlik autópálya-lehajtók megvalósításával. A területen egy 100 hektáros iparterület is létrejön, egyebek közt a BMW beszállítói számára. Az önkormányzat ezzel összefüggően is több üzleti tárgyalást folytat.Keresőkutyát is bevetettek. +Videó
Nem csak azért, mert DEAC-osok.
Hüse János mentőápolóként is dolgozik.
Új szakosztály alakult.
Feszítővágóval küzdenek a tűzoltók.
Ezen az oldalon sütiket használunk. A böngészéssel ezt elfogadod.
További Információkcivishir.hu - Minden jog fenntartva! (2021.03.06)