Svájci térnyerés Debrecenben

Idén májusban elkészül a svájci Sensirion debreceni gyára a Határ úti ipari parban, 2021 harmadik negyedévében pedig a termelést is indítanák a digitális mikroszenzorokat és szenzorrendszereket gyártó üzemben – jelentette ki a január 19-i bokrétaavató ünnepségen Patrick Good (a képen), a vállalat egyik igazgatója. Hozzátette: kezdetben 50 munkavállalóval számolnak, de van rá esély, hogy ez jelentősen növekedik majd. Köszönetet mondott azért, hogy az épület elérte a legmagasabb pontját, mint Saint-Exupéry-t idézte, a „jövőt nem előre látni kell, hanem lehetővé tenni”. A cég decemberben közzétett előrejelzése szerint idén is nagy kereslet lesz az érzékelőik iránt; a svájciak a startupként való 22 évvel ezelőtti indulás óta tavaly gyártották le az egymilliárdodik szenzorukat. Az, hogy tavaly már 125 millió ilyen eszközt készítettek, előrevetíti, hogy nem kell ilyen sok idő a kétmilliárdos határig – közölte Patrick Good .
Ábrahám László, a Sensirion magyarországi leányvállalatának ügyvezetője kiemelte: a debreceni gyár nagyban segíteni fogja az anyacég növekedését, mint ígérte, „nem fog 20 évig tartani az újabb egymilliárd szenzor gyártása”. Ábrahám László szerint az idei évzárás során már többen lesznek ötvennél, illetve arról beszélt, hogy a szenzorok fontos építőelemei az ipar 4.0 folyamatának, ezért fontos, hogy a vállalat Magyarországot választotta. A cégvezető rögtön ajándékozott is egy, a környezeti paraméterek mérésére, gyűjtésére és internetes feltöltését alkalmas készüléket a debreceni önkormányzatnak.
Az ajándékot átvevő Barcsa Lajos alpolgármester megismételte azt a többször hangoztatott kijelentést, mely szerint a debreceni gazdaság fejlődését a pandémia sem állíthatja meg. Emlékeztetett arra, hogy a Határ úti ipari területe megháromszorozódott: jelenleg már 135 hektárt ölel fel 60 céggel, 6 ezer munkavállalóval. Szóba hozta: az odavezető utak felújítása közbeszerzési eljárás alatt van, jelzőlámpássá alakítanak több csomópontot és kerékpárutak is épülnek. Kitért rá:
a Sensirion által gyártott szenzorok felhasználás széleskörű, az egészségipart, az autógyártást is beleértve. A világ élvonalába tartozó cég az árbevétele 23 százalékát kutatásfejlesztésre fordítja, így – folytatta – igazán innovatív munkahelyként szolgálat majd a debreceniek számára.
A beruházás a Xanga Ventures Magántőkealap-kezelő Zrt-hez és a SZINORG Universal Vagyonkezelő Zrt-hez kötődik.
Előbbi vezetője, Herdon István azt mondta, nagy érdeklődést tapasztalnak Debrecen és a régió iránt, szoros együttműködésben vannak a HIPA-val és a debreceni önkormányzattal, illetve annak cégeivel a betelepülő társaságok egyre komplexebb igényeinek megválaszolásában. A Xanga üzleti modellje nem változott: infrastruktúrát fejlesztenek utakkal, nagy kapacitású közművekkel, üzemcsarnokokat építenek hosszú távú bérbeadással. A Sensirion esetében sincs másként, a beruházási érték ebben az esetben 3,45 milliárd forint.































