Mesterséges intelligencia: 15 százalékos GDP-növekedés a cél

Közzétette Magyarország Mesterséges Intelligencia Stratégiáját az Innovációs és Technológiai Minisztérium szeptember 8-án. Ezzel egyidőben Palkovics László miniszter a Debreceni Egyetemen ismertette a másfél éven át formálódó dokumentum legfontosabb részleteit. A tárcavezető hangsúlyozta, cselekvésorientált, megvalósítható stratégiát dolgoztak ki több mint ezer szakértő bevonásával arról, hogy mit kell tenni nemcsak 2030-ig, hanem 2050-ig, sőt 2100-ig. Rámutatott, már napjainkban rengeteg iparág alakul át a mesterséges intelligenciára alapozva. Így a magyar stratégia is számos területet ölel fel (egészségügy, államigazgatás, gyártás, közlekedés, távközlés stb.).
A tárcavezető a kiemelt célok között arról beszélt, hogy a következő tíz évben 1 millió embert kívánnak hozzásegíteni nagyobb hozzáadott értékű munkához, 15 százalékkal növelnék a magyar GDP-t és 26 százalékkal a hazai kis- és középvállalkozások termelékenységét.
Elhangzott: az előrejelzések szerint a mesterséges intelligencia 2030-ra éves szinten 11-14 százalékot adhat hozzá a magyar GDP-hez, amennyiben sikerült jól használni a technológiát (összevetésként: ma a teljes digitalizáció 25 százalékkal járul hozzá a nemzeti össztermékhez). Magyarországon minden negyedik munkavállaló munkáját alakítja át a mesterséges intelligencia, ahhoz, hogy ebből mindenki nyertesen jöjjön ki – hallhattuk –, képzésekkel kell segítenie az államnak. A tárcavezető további célként megjelölte: mintegy egymillió embernek kívánnak valamilyen szintű ismeretet biztosítani a mesterséges intelligenciáról, a lakosság egy százaléka, százezer ember pedig képzésben vehetne részt, hogy tanfolyamok keretében szerezzen ismereteket az új technológiákról.






























