Százmilliókkal drágult a debreceni strandberuházás
„Jó ütemben” halad az önkormányzati média hétfői beszámolója szerint a nagyerdei strandberuházás. A soros munkálatokat összefoglaló cikkből éppen csak két „apróság” maradt ki: a beruházás százmilliókkal drágult és a befejezési határidő is módosult.
Különböző pótmunkák miatt ugyanis nettó 799 millió forinttal emelkedik az Aquaticum Strandfürdő beruházási költsége.
Továbbá a csapadékvíz-elvezető rendszer áttervezése, engedélyeztetése következtében a nagyerdei létesítmény kivitelezésének befejezése is csúszik valamennyit. Az utóbbi évek legtöbbet propagált beruházásának végleges költsége így nettó 8,6 milliárdról mintegy 9,5 milliárd forintra nő, derül ki a közbeszerzések európai uniós lapjából.
A kivitelezés időtartamát azért kellett megnövelni, mert a projekt műszaki ellenőre tavaly augusztusban elrendelte a csapadékvíz-elvezető rendszer átterveztetését. Ennek háttere, hogy egy kiadós, július végi, majd egy augusztus eleji zivatar következtében állt a víz a főépület öltözőiben, gépházaiban. A hálózat ugyanis extrém mennyiségű vizet már nem bírt elvezetni. Mivel egyre inkább számítani kell a időjárás efféle szélsőségességeire (ezt mérések bizonyítják), a műszaki ellenőr a felülvizsgálat mellett döntött. A csapadékvíz-elvezető rendszer kivitelezésének leállítása egy sor külső munkát akadályozott (építmények, műtárgyak, tereprendezés, térburkolatok stb.).
[Beillesztett cikk: Megvannak az új debreceni strand jegyárai, jön a Debrecen Kártya!]
Tegyük hozzá, a járványhelyzet miatt sajnos nem fenyeget az a veszély, hogy ez a szerződésmódosítás kedvezőtlenül hatna a május végére tervezett nyitásra, hiszen az a koronavírus miatt egyelőre teljesen bizonytalan. Biztos viszont, hogy sok egyéb bevétel mellett az a városházi és vagyonkezelői várakozás sem fog teljesülni, amelyik az új strand kapcsán – mint az a 2020-as tagvállalati üzleti tervekben szerepel – 183 ezer belépő eladásával, 730 millió forint bevétellel kalkulált 2020-ban.
Ki fizeti a cehhet?
Április 2-án, délután több kérdést eljuttattunk a debreceni önkormányzatnak, lényegében arról érdeklődve, ki és milyen forrásból finanszírozza a szóban forgó 799 millió forintot, mennyibe került a csapadékelvezető-rendszer újraépítése, indítanak-e vizsgálatot a tervező Bord Stúdió Kft. munkájával összefüggésben. A városháza sajtóközlemény kiadását vetítette előre az ügyben.
Ratalics László