Hajdúsámsoni szalmonellafertőzés: gyenge volt a szappan
„A laborvizsgálatok eredménye alapján az iskola főzőkonyhájában használt szappan fertőtlenítő hatása nem felelt meg az előírásoknak, ezért a Hajdú-Bihar Megyei Kormányhivatal a termék gyártójával szemben eljárást indított. Az eljárással párhuzamosan a főzőkonyha üzemeltetését engedélyeztük” – reagált a szeptemberi hajdúsámsoni szalmonellafertőzéssel összefüggően a kormányhivatal a Cívishírnek.
[Beillesztett cikk: A konyhán fertőződött meg a hajdúsámsoniak ebédje]
Október 16-i cikkünkben írtunk arról, hogy megerősítést nyert: a II. Rákóczi Ferenc iskola menzáján felszolgált majonézes kukorica volt szalmonellabaktériummal fertőzött, ugyanakkor a beszállítók által vitt alapanyagokból vett termékminták laborvizsgálati eredményei negatívnak bizonyultak. Az ételt a tanintézmény főzőkonyháján készítették el, vagyis a több mint 300 megbetegedést okozó szalmonellabaktérium a konyhán került az ételbe annak elkészítése során – adódott a következtetés.
Akkor a kormányhivatal még vizsgálta, hogy megfelelő hatásfokúak voltak-e a konyhán alkalmazott tisztító- és fertőtlenítőszerek. Ennek az eljárásnak született meg az eredménye.
A végkövetkeztetés tehát az – legalábbis a hatósági vizsgálatok erre engednek következtetni –, hogy valaki a kezén hordozta a szalmonellabaktériumot, és bár kezet mosott, mielőtt az elkészített vagy még elkészítendő majonézes kukoricasalátához nyúlt, nem volt elég erős a szappan, ezért terjedt szét a kórokozó.
A fertőzés szeptember 19-én öltött olyan méreteket, hogy a hivatal akcióba lépett egy gyermekorvos jelzésére, a főzőkonyha működését szeptember 24-én függesztették fel.
RaL