A debreceniek így járultak hozzá a berlini fal ledöntéséhez

Koncertekkel, megemlékezéssel és kerekasztal-beszélgetésekkel ünneplik Sopronban a Páneurópai Piknik 30. évfordulóját és az államalapítás ünnepét augusztus 17. és 20.
Fodor Tamás polgármester elmondta, hogy a Páneurópai Piknik az egyik legsikeresebb 20. századi esemény a magyar történelemben, új korszakot hozott a magyar társadalom számára. Hozzátette: fontos feladat, hogy a jelenlegi ifjúsággal megismertessék a harminc évvel ezelőtti eseményeket.
A programsorozathoz kapcsolódva augusztus 17-én Piknik, menekülés, rendszerváltozás - Terítéken 1989 címmel egész nap fiatalok találkozhatnak a harminc évvel ezelőtti esemény szemtanúival a Liszt Ferenc Konferencia és Kulturális Központban. A piknikről, annak előzményeiről és utóhatásairól beszél majd mások mellett Hans Kaiser egykori miniszter, a Konrad-Adenauer-Stiftung korábbi magyarországi képviseletvezetője; Kónya Imre egykori belügyminiszter; Czukor József volt nagykövet, az Információs Hivatal főigazgatója; Katharina Landgraf német szövetégi parlamenti képviselő;, Máthé Áron, a Nemzeti Emlékezet Bizottsága elnökhelyettese; valamint Filep Mária, a Páneurópai Piknik debreceni főszervezője és Magas László, a Páneurópai Piknik´89 Alapítvány elnöke.
A páneurópai piknik

Az 1989. augusztus 19-én tartott békedemonstrációt nevezik páneurópai pikniknek, fontos előzménye az Európát kettéosztó vasfüggöny átvágásának. A főszervező Filep Mária, a Magyar Demokrata Fórum debreceni szervezetének, az első debreceni ellenzéki szervezet alapító tagja volt. Bár eleinte sok akadályba ütközött, kitartása révén mégis megvalósulhatott a történelmi esemény. 1994-ben kilépett az MDF-ből, és ezzel szakított mindenféle pártpolitikai tevékenységgel, a mérnöki hivatásának élt, de azóta is nagy hangsúlyt helyez a páneurópai piknik szellemi örökségének ápolására.
Mellette Debrecenből Danku Ferenc, Engi László, Ferenczy Lórándné, Gali Ákos, Hernyák Imre, Magos Márta, Medgyesi István, Mészáros Ferenc, Nagy Imre, Pásztorlaki János és Petheő Judit vettek részt a szervezésben (forrás: Wikipédia).
A páneurópai piknik fontos mérföldkő azokban a folyamatokban, amelyek a német újraegyesítéshez vezettek. Minden évben augusztus 19-én emlékünnepet tartanak a határ megnyitásának helyén.
[Beillesztett cikk: Kennedy Ich bin ein Berlinerje egy nagy kamu volt?]






























