Debrecen állomás a Via Carpatián

Kezdeményezték a csatlakozást a transzeurópai közlekedési hálózathoz (TEN-T) a Via Carpatia közlekedési folyosó projektjében részt vevő országok képviselői szerdán a kelet-lengyelországi Lancutban rendezett miniszteri konferencián egy, az Európai Bizottságnak címzett közös beadványban.
A lengyel infrastrukturális tárca által közzétett közlemény szerint a lancuti konferencián a projekt eddigi nyolc résztvevőjéhez (Litvánia, Lengyelország, Ukrajna, Szlovákia, Magyarország, Románia, Bulgária és Törökország) két további ország - Fehéroroszország és Horvátország - is csatlakozott.
Andrzej Adamczyk lengyel infrastrukturális miniszter a konferencián kilátásba helyezte: a projekthez hamarosan Lettország, Észtország és Finnország is csatlakozni fog. Elmondta:
a Via Carpatia terve 7,7 ezer kilométernyi közutat foglal magában, a több mint 110 millió lakosságú régiókon halad át.
Az Európai Parlament már 2016-ban támogatta, hogy a Balti-tengert az Égei-tengerrel és a Fekete-tengerrel összekötő, autópálya-, illetve gyorsforgalmi szakaszokból álló közlekedési folyosó a TEN-T részeként épüljön meg.
Magyarországot az értekezleten Tóth Péter, az Innovációs és Technológiai Minisztérium közlekedésért felelős helyettes államtitkára képviselte.
A projekt magyarországi szakasza mintegy 340 kilométeres, Miskolcot és Debrecent is érinti.
Áder János köztársasági elnök márciusi lengyelországi útja alkalmából közölte: a Via Carpatia teljes magyar autópályaszakasza 2022-re befejeződik.


















