Miért pont az én vállalkozásom?
A digitális világ egy jó ideje beköszöntött már, ahol bár szeretnénk, de sajnos nem csak jó fiúk léteznek. A 2017-es évet előre a zsarolóvírusok évének prognosztizálták, és a jóslat be is teljesült. Sorra olvashattuk a szalagcímeket: „Magyar cégeket is megbénítottak a zsarolóvírusok”, „Kórház a vírus szélén”, „Újabb pusztító kibertámadás, és még sorolhatnánk.
A 2017-es évet átvészeltük, tehát mindenki nyugodjon meg?
Sajnos ez nem ilyen egyszerű, hiszen az idei évünk sem telik eseménymentesen, pusztán címlapon nem jelenik meg oly gyakran a téma. Míg a tavalyi évben arról szóltak a hírek, hogy atomerőműveket, metrókat, reptereket és kórházakat lehetetlenítettek el a zsarolóvírusok, addig e a hírek mellett a magyar kisvállalkozások esetei kevésbé nagy szenzációk. Nekünk, a KKV szektor szereplőinek, mégis hatalmas problémát okozhatnak.
Az ok sosem személyes. Nem szól másról, pusztán az egyik legelemibb dologról a társadalmunkban, a pénzről. Kis cégek esetében sokszor kisebb az ellenállás, azonban maga a zsarolóvírus hatása ugyanaz marad: amikor a fájlok, programok elérhetetlenné vállnak, az üzletmenet megbénul. A munkatársak nem tudnak termelni, a munkafolyamatok nagy része nem működik, a cég kiszolgáltatottá válik. Ez több százezer forinttól, akár több millióba is kerülhet egy vállalkozásnak. Ha ez kitudódik, az adott cég üzleti körénél hatalmas bizalmi vesztéssel járhat.
Ha fizetünk, tehát a zsarolás sikeres, azzal bevételt generálunk a hekkereknek, amit fejlesztésekre tudnak költeni. Másrészt felbátorítja őket, hiszen működik az üzleti modelljük. Ráadásul garancia sincs rá, hogy viszont látjuk az adatainkat. A CyberEdge Group tanulmánya rámutat, hogy a károsultak 19% kapta csak vissza az adatait azok közül, akik fizettek. A tanulmányból többek között kiderül, hogy a károsultak nagyjából 2/3-a megtagadta a fizetést, viszont csak a 86%-nak sikerült visszaállni a mentésből.
Abban elég nagy egyetértés van, hogy a legjobb fegyver a zsarolóvírusok ellen a megelőzés és tudatos felkészülés. Rendszergazdai javaslatunk szerint az alábbi dolgokra figyeljünk oda:
Végül talán a legfontosabb dolog, amit a kisvállalkozásoknak tudniuk kell az informatikai fenyegetésekről, hogy a kiberbűnözők napjainkban sem álltak meg, folyamatosan és aktívan támadják a kisebb cégeket is. Ezért mi a fenti elvek mentén építjük ki az informatikai rendszereket az ügyfeleinknek a KKV szektorban.
A zsarolószoftver vagy zsarolóprogram (angolul ransomware) olyan kártékony számítógépes program, amely valamilyen fenyegetéssel próbál pénzt kicsikarni a felhasználóból. Ez rendszerint azt jelenti, hogy használhatatlanná teszi a számítógépet vagy elérhetetlenné a rajta lévő adatokat, és csak pénzért vásárolható meg az a kód, aminek a hatására visszaállítja az eredeti állapotot.
InfoComplex
Képviseletvezető: Kovácsics Krisztián
Telefon: +36 52 212 343,
Email: debrecen@infocomplex.hu
Telephely: Debrecen, Vágóhíd u. 2., 6-os épület, 1. emelet
Ezen az oldalon sütiket használunk. A böngészéssel ezt elfogadod.
További Információkcivishir.hu - Minden jog fenntartva! (2023.10.01)