Összehozta a Fideszt és az ellenzéket a BMW Debrecenben

A BMW-beruházás július végi bejelentése óta javában dolgozik az önkormányzat az Észak-Nyugati Gazdasági Övezet kialakításához szükséges mintegy 400 hektárnyi földterület megvásárlásán, de az összes ingatlantulajdonossal még nem tudtak tárgyalni. Mint az augusztus 30-i debreceni közgyűlésen Papp László polgármester szavaiból kiderült, az önkormányzat adásvétellel, cserével vagy kisajátítással juthat hozzá a földekhez. A tranzakciókat abból a 44 milliárd forintos hitelkeretből fedeznék, amelyről írtunk már a Cívishíren, és aminek egyes részleteiben a csütörtöki közgyűlésen szintén dönteni kellett.
A városvezetés felmérve azt az igényt, mely szerint a földtulajdonosok jelentős része nem adná fel a gazdálkodást – inkább földcserében lenne érdekelt –, komoly területeket vásárolna az újonnan létrehozandó ipari park környékén cserealapnak. Ennek érdekében arra kért és kapott felhatalmazást a közgyűléstől, hogy kezdjen tárgyalásokat az AKSD Városgazdálkodási Kft-vel és a Nemzeti Földalapkezelő Szervezettel (NFA) összesen 300 hektár föld megszerzése érdekében. A két cég (mely közül az AKSD-ben az önkormányzat felerészben tulajdonos) ugyanis komoly ingatlanvagyonnal rendelkezik azon a részen.
[Beillesztett cikk: A Kölcsey Központ lesz a sokmilliárdos debreceni hitel fedezete]
Mint elhangzott, a város az „ősz egy korai szakaszára” lebonyolítaná a cseréket, hogy a mezőgazdasági munkákkal is haladhassanak a friss tulajdonosok. Herpergel Róbertnek (Jobbik) Papp László úgy felelt, az elcserélendő földek azonos aranykorona értékűek, míg Kőszeghy Ábel frakcióvezető (Jobbik) kérdésére kiderült, 283 hektárnyi földcsere már biztosra vehető, s mivel ez a szám várhatóan emelkedni fog, az önkormányzat az említett 300 hektáron túl is venne még ingatlant. A polgármester szerint valószínűleg olyan tulajdonos is lesz, akivel nem jutnak dűlőre és kisajátítással kell megszerezni a földjét. Madarasi István (MSZP) azt kérte, a tranzakciók során a várost elsődlegesen „az emberiességi szempontok vezessék a gazdasági érdekek helyett”, mire Papp László kiemelte: a földcserék lehetőségének megteremtése éppen ezt szolgálja, másrészt azért az értékbecslők által meghatározott árak az ajánlatoknak is határt szabnak.
Inspiráló szavak Debrecenben
Máskülönben a BMW kapcsán a hazai politikai életben ritkán (soha) tapasztalható büszkeség uralkodott el a közgyűlésben. Az ellenzékiek a polgármesterrel együtt örültek annak, hogy „vannak minimumok, amiben politikailag össze tudnak zárni”, s ez Papp László szerint előremutató, inspiráló. Gondola Zsolt (Civil Fórum) azt kérte a képviselőktől, „fogják vissza a hangulatgerjesztőket”, míg Balázs Ákos frakcióvezető (Fidesz–KDNP) arra utalt, hogy a siker nem a véletlen műve. Gondola azokat az országos sajtóban megjelenő cikkeket kifogásolta, amelyek valóságalapját egyébként a Cívishír is megkérdőjelezte.
Papp László egy-két ellenzéki felvetésére megerősítette, semmi alapja azoknak a híreszteléseknek, amelyek szerint a BMW-beruházás a repülőtér mellette déli ipari parkban kapna helyet.
Ratalics László
[Beillesztett cikk: Már kezdené is a földvásárlást Debrecen a BMW miatt]


















