Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Nagy lépést tesz a stabil jövő felé a HUNÉP

| 2018. 04. 24. | 16:09:00
A debreceni cégnél elérkezettnek látják az időt arra, amit sokan nem mernek meglépni.
Nagy lépést tesz a stabil jövő felé a HUNÉP
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Jövő januártól Bakos Miklós veszi át Szűcs Gyula elnök-vezérigazgatói helyét az elsősorban nagy építőipari beruházások kivitelezőjeként ismert HUNÉP Universal Zrt. élén – hangzott el a tudatos utódlásról tartott keddi sajtóbeszélgetésen.

A HUNÉP története 1951-ig nyúlik vissza, az akkori Hajdú-Bihar Megyei Tanácsi Építőipari Vállalatot 1991-ben alakították át gazdasági társasággá. Egy évvel később privatizálták a még mintegy ezerfős céget, amely ma – mivel fővállalkozói létszámot tartani értelmetlen és lehetetlen – körülbelül 120 főt foglalkoztat mérnök irodai rendszerben. A társaság jelenleg az egyik legjelentősebb magyar építőipari szervezet, célja megőrizni pozícióit a magasépítési területen és a korábban megszokott színvonalon kiszolgálni a megrendelőket. Ez utóbbiakak felsorolni hosszú ideig tartana, de azt érdemes tudni, hogy a HUNÉP felelt a Nagyerdei Stadion, a Debreceni Járásbíróság, a Debreceni Ítélőtábla, az Agóra Tudományos Élményközpont megépítéséért, vagy a Debreceni Református Kollégium és a Nagyerdei Víztorony felújításáért. Továbbá egy sor egyetemi oktatási és egészségügyi épület kivitelezéséért. Ha a cívisvároson kívül keressük középületeiket, akkor egri, kazincbarcikai, miskolci, szolnoki középületeket kell említenünk. Fontos: a HUNÉP a Szinorg Universal Vagyonkezelő Zrt. legnagyobb tagja 12 milliárd forintot meghaladó saját forgalommal és ők adják a Szinorg-csoport konszolidált árbevételének 70-75 százalékát.

Bakos Miklós és Szűcs Gyula (Fotó: Czrirbik Milán)

Bakos Miklós jelenleg a HUNÉP budapesti székhelyű, ugyancsak magasépítői tevékenységet végző cégének a vezetője. 1999 óta dolgozik a társaságnál, a termelői területen kezdett, a kivitelezés közel áll a szívéhez. Később a vállalkozási csoportnál dolgozott. 2006-ban lett a már említett fővárosi cég igazgatója, amely a HUNÉP által elnyert budapesti munkákat vezényelte.

Nemzetbiztonsági kockázattá válhat

– A HUNÉP vezetői olyan életkorba lépnek, amikor át kell adják helyüket a következő generációnak. Ez a folyamat több mint 15 éve kezdődött, azóta készülünk erre, s azóta is egyik legjobb lépésnek gondolom. Minden évben a céghez hoztunk 2-3 fiatal mérnök, illetve közgazdász végzettségű munkatársat, akik nálunk kezdték el a pályafutásukat. A vállalat alkalmas arra, hogy a kollégákat több cégnél, több pozícióban kipróbáljuk és a tehetségeseket magasabb szintre emeljük. Ennek is köszönhető, hogy bő 15 év alatt kialakult az ütőképes utánpótlás – indokolt Szűcs Gyula, aki megmosolyogja az önmagukat „örökösnek” és pótolhatatlannak vélő vezetőket. Szerinte egy-egy korosztály valamiben mindig felkészültebb az elődeinél, a tapasztalat megszerzése pedig idő kérdése. 

Hogy miért most lépik meg a váltást? A helyi üzleti élet befolyásos alakja ezt az elmondottakon túl az építőipari konjunktúrával magyarázta. – Két-három jó üzleti év még előttünk lehet, megalapozva az új vezetők elindulását. Hullámvölgyben váltani nem szabad, a 2008-as világgazdasági válságot követő években még a tapasztalt menedzsmentnek is nehéz volt vízen tartani a hajót – mutatott rá, megjegyezve: az építőipar ilyen tekintetben ciklikus jövedelmezőségű ágazat, amelyben békeidőben kell felkészülni a háborúra. A belső okokat tovább is fűzte. – Egy idő után a fiatalabbakban elfogyhat a türelem és elmennek más cégekhez. Másrészt akkor kell odaadni a gyeplőt, amikor a legjobb korban vannak.

A HUNÉP-hez hasonló utódlási helyzet a kilencvenes években indult magyar vállalkozások 60 százalékánál fennáll, és Szűcs Gyula nagyon lényegesnek nevezte azt, hogy mennyire profin vezénylik le ezt a folyamatot a partnerek előtt és házon belül. Rossz esetben ugyanis bizalomvesztéssel, illetve bizalmatlansággal járhat, márpedig a bizalom olyan tőke, amelyért évtizedeken át kell dolgozni, ám egy rossz mondattal elveszíthető. – Az utódlás időzített bomba a gazdaságban. Ha sokan rosszul lépnek a kérdésben, az veszélyeztetheti a stabilitást, ami összességében nemzetgazdasági szinten éreztetheti a hatását – ecsetelte. 

[Beillesztett cikk: A jövőt építették fel: 25 éves a HUNÉP Zrt.]

Lokálpatriotizmus nélkül nem megy

Lejt-e eléggé a hazai pálya Debrecenben vagy van hiányérzete? – kérdeztük Szűcs Gyulától, aki a HUNÉP és az önkormányzati tulajdonú Debreceni Vagyonkezelő Zrt. beruházásában épülő Forest Offices irodaház április bokrétaavatóján a helyi cégek bevonásának fontosságára figyelmeztetett. „A helyi erők nélkül határidőt tartani és megfelelő minőségű munkát végezni ritkán sikerül” – jegyezte meg akkor a cégvezető, amiről nekünk – és gondolom másoknak is – a 2-es villamos pályaépítése jutott az eszünkbe a fővárosi Arcadommal. 

– Nem csak közvetlen megbízással lehet helyzetbe hozni egy helyi vállalkozást. Hanem az is sokat számít, mennyire lokálpatrióták a döntéshozók. Hogy hajlandóak-e plusz lépésekkel újabb és újabb forrásokat megszerezni a városuk számára. Ha igen, azzal a helyi gazdaság is jól jár, hiszen egy debreceni cég itt tud a legkisebb költségszinttel dolgozni, azaz a legnagyobb eséllyel pályázni – felelte. Kiemelte: ha nem eléggé lokálpatrióta a városvezetés, a képviselők, akkor a helyi vállalkozások nehéz helyzetben vannak. 

A HUNÉP topmenedzsmentjének négy tagja közül csak a gazdasági igazgató marad a helyén. Szűcs Gyula mellett Hegymegi István vezérigazgató-helyettes és Kamuti Géza termelési igazgató posztján is megtörténik a váltás. Ami Szűcs Gyulát illeti, a napi operatív, vagyis műveleti teendőktől hátrébb lép, de igazgatósági elnökként tovább dolgozik.

Ratalics László

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Eldőlt Marco Rossi sorsa
Eldőlt Marco Rossi sorsa
Ősszel újabb tétmeccsek várnak a magyar válogatottra.
Hirdetés
Hirdetés
Kisvárdán tanuló diákoknak tett egy jó ajánlatot a Debreceni Egyetem
Kisvárdán tanuló diákoknak tett egy jó ajánlatot a Debreceni Egyetem
Együttműködést kötött az intézmény a helyi szakképzési centrummal.
Hirdetés
Hirdetés
Gazdaság
Újabb akciótervet indít a magyar kormány
A kisvállalkozásokat segítenék.
Több épületet is korszerűsítenek Görbeházán
Hajdúdorogi cég végzi a munkákat.
Vidéki cukrászdák pályázhatnak támogatásra
Minimális adminisztrációt ígér a turisztikai ügynökség.
Élelmiszerárak: megszűnt a kötelező akciózás, de az Árfigyelő marad
Hamarosan kiderül, hogy milyen hatása lesz ennek az élelmiszerárakra.
Apple-botrány: azonnali kártalanításra szólított fel az MNB
A pénzforgalmi szolgáltatók vélhetően számos esetben nem megfelelően kezelték a panaszokat - írják.
Hirdetés
Hirdetés
Támogatott tartalom
Élet a vadonban? Munka az erdőben?!
Élet a vadonban? Munka az erdőben?!
Egyre nagyobb az igény a munkaerőre.
Több száz hajdúsági diák építi karrierjét LEGO-val
Több száz hajdúsági diák építi karrierjét LEGO-val
A FIRST LEGO League iskolai programban résztvevő több mint 400 gyereknek nemcsak a robotprogramozó és -építő tudása, de a problémamegoldó és csapatmunka képességeik is jelentősen fejlődtek.
A Richter alapítványának százmilliós támogatásából Hajdú-Biharba is jutott
A Richter alapítványának százmilliós támogatásából Hajdú-Biharba is jutott
A természettudományos oktatási infrastruktúrát fejleszthetik.