Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Bajban lenne néhány hajdú-bihari település a közfoglalkoztatás nélkül

| 2023. 02. 24. | 11:55:00
Rengeteg terméket tudnak értékesíteni az önkormányzatok.
Bajban lenne néhány hajdú-bihari település a közfoglalkoztatás nélkül
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Évtizedes hagyománya van a közmunkaprogramoknak, amelyek az ezt a szociális támogatási formát gyakorló településeknek stabil értékteremtőivé váltak. Az önkormányzatok elsősorban a startmunka programok mezőgazdasági és helyi sajátosságokra épülő részeiben foglalkoztatnak közmunkásokat, akik ilyen módon termelő tevékenységet végezhetnek. Ezekben a programelemekben a közfoglalkoztatottak számos, jelentős értéket képviselő terméket állíthatnak elő.

Az értékesítésből származó bevétel összege közfoglalkoztatónként eltérő lehet, hiszen az függ az értékesített termék mennyiségétől, és annak piaci keresletétől.

A termékek másik részét viszont helyben használják fel. Jó példa erre az adott termék településfejlesztés, -karbantartás vagy -marketing célú hasznosítása. Ugyanígy marad helyi felhasználásban a közétkeztetésben hasznosított mezőgazdasági termelvény. Előfordulhat, hogy az önkormányzat a megtermelt árúk szociális alapú szétosztásáról dönt, erről azonban rendeletet kell alkotnia – olvasható a Hajdú-Bihar Vármegyei Kormányhivatal válaszában, melyet a Cívishír kérdéseire küldött. A helyi felhasználáson túl a megtermelt javakat az önkormányzatok értékesíthetik a piacon, de dönthetnek úgy, hogy a terméket közvetlen árucserén alapuló kereskedésben „értékesítik”.

Az így szerzett bevételekkel kapcsolatos szabályokat a közfoglalkoztatáshoz nyújtható támogatásokról szóló kormányrendelet szabályozza.

Ez alapján a közfoglalkoztató hatósági szerződésben vállalja, hogy a mintaprogramból vagy a ráépülő közfoglalkoztatási programból származó bevételeiből a közmunka programok működését segíti elő, vagy az ezekhez kapcsolódó szociális szövetkezet működését támogatja. Előfordulhat azonban az is, hogy az általa foglalkoztatott személyek egy részét a támogatás lejártát követően továbbra is alkalmazza, és ennek költségeit fizeti a bevételből.

Mindent csak szabályosan

Mindez hogyan néz ki a gyakorlatban? Efelől tájékozódtunk vármegyénk néhány településén.

– Nem kérdés! A közmunkából származó bevételt vissza kell forgatnunk a közfoglalkoztatásba, azt nem költhetjük másra! Hogy mennyit? A mezőgazdasági programunkból négymilliót, a helyi értékteremtőből egymilliót – válaszolta Gara Péter, Bakonszeg polgármestere, aki elmondta, hogy a bihari falu jelenlegi 47 közmunkásának többsége mezőgazdasági termékeket állít elő. Továbbá készítenek az önkormányzati intézményeknek és eladásra is ülőpárnákat, rongyszőnyegeket, dísztárgyakat. A bevételből alapanyagot vásárolnak, de ebből a pénzből fordítanak a községháza gépeinek karbantartására, alkatrészek vásárlására is. Ugyancsak a közmunka égisze alá tartozik a komposztkészítés és a fabrikettgyártás. Ezek alapanyagait is gyűjti az önkormányzat, a fabrikettel – jelentős költséget megtakarítva – fűtik az intézményeket.

Bárándon jelentős összeggel, mintegy 26 millió forinttal növeli a település bevételét a közmunkában előállított termékek értékesítése. De legalább ugyanekkora az az összeg – tette hozzá Kovács Miklós polgármester – amit nem kell kifizetni a település közterületeinek karbantartására. A legtöbb pénzt a mezőgazdasági program, abból is a húsállattartás hozza, de nem elhanyagolható a varroda bevétele sem.

– Milliós nagyságrendű bevételünk van az idényjellegű mezőgazdasági terményeink, például a paradicsom, a paprika, az uborka, a tök termeléséből és eladásából, valamint a száraztészta- és a szőnyegkészítésből – mondta Dani Béla Péter, Biharkeresztes polgármestere. Hozzáfűzte, hogy a bevételt ők is visszaforgatják a közmunkába, abban is leginkább a hosszútávú foglalkoztatásba.

Bereginé Szegedi Hajnalka, Bojt polgármestere a közmunkából származó több millió forint bevételről tájékoztatott. Ez a pénz a program fenntartását, továbbélését garantálja. Ez a bevétel azért is fontos – mondta –, mert a jövőben a közmunkára kapott támogatás áfáját az önkormányzatoknak kell megelőlegezni, azt csak később kapják meg az államtól.

– A közmunka településünknek a megélhetést, a közbiztonságot és a fenntarthatóságot jelenti. Közmunka nélkül komoly bevételi problémáink lennének. Éves szinten mintegy 29 millió forint származik a közmunkából – részletezte Miluczky Attila, Egyek polgármestere. – A gyepmesteri telep munkája országosan példaértékű, nagyon jól működik a betonelemgyártó műhelyünk, a varrodánk, az építőipari brigádunk. Utóbbiak elvégzik az útjavításokat, a járdák karbantartását. Felszámolják az illegális hulladéklerakókat, elindítottuk a biomasszagyűjtő programot.

Földesen évente 1-1,2 millió forint bevételt tud elkönyvelni az önkormányzat a közmunkaprogramokban folytatott tevékenységek bevételéből. A pénzt, a törvénynek megfelelően ott is a program továbbvitelébe forgatják vissza. Jeneiné Egri Izabella polgármester kérdésünkre hozzátette, hogy megtermelik a közterületekre szánt virágpalántákat, valamint a közkonyha szükségleteként jelentkező zöldségeket. Bevételük leginkább a palánták értékesítéséből van.

Természetesen Fülöpön is a jogszabály szerint járnak el a közmunka bevételeinek felhasználásában. Csakhogy ott a léptékek nagyobbak. Hutóczki Péter polgármestertől megtudtuk, hogy a közterületi utak karbantartását, a közétkeztetésben az alapanyagok termelését (beleértve a sertéstartást), a száraztésztához a tojás előállítását is a közmunkások végzik. – A bevételeinkből egészítjük ki az üzemanyagköltséget, ennek a szerződését ugyanis még a literenkénti 480 forintos áron kötöttük. De a gépek alkatrészeire, karbantartásra is a közmunka bevételeit tudjuk felhasználni.

– Nagy segítség nekünk a közmunkaprogramból származó bevétel, hiszen megelőlegezi az áfát, a közterületek karbantartásával pénzt tudunk megspórolni, besegít a szállításba – mondta Mező Gyula, Gáborján polgármestere. A faluvezető a már említett előnyök miatt is szeretné legalább olyan szinten megtartani  programot, mint ahogyan 2022-ben működött. – 40-50 embernek ad így munkát az önkormányzat, és tapasztaljuk, egyre kevesebb a férfi. Végtére is betölti a funkcióját a közmunka, mind többen a versenyszférában találnak megélhetést. A fűnyírást, a kaszálást mégsem lehet a nőkre bízni – tette hozzá.

Körösszakálban 500 ezer és 1,5 millió forint között van az önkormányzat közfoglalkoztatásból származó bevétele – tudtuk meg Pálfi Tamás polgármestertől, aki rögtön ki is egészítette, hogy a teljes összeget a programok működtetésére költik. Ebbe beletartozik gépek, berendezések javításának a váratlan kiadásai, de az üzemanyagköltséget is ki tudják egészíteni. És persze ott van az a munka, amiért nem kell pénzt kifizetni: a közterületek karbantartása. Ezen a téren – mondta a polgármester – a lakosság igénye jóval nagyobb, mint a közmunkások teljesítőképessége.

Monostorpályiban a közfoglalkoztatás annyi bevételt ad, amennyi a program folytatásához kell. Ez évente körülbelül egymillió forint. A faluban száraztésztát is készítenek, az állami támogatásból csak lisztet tudnak vásárolni, a tojást maguk állítják elő. Szabó József polgármestertől megtudtuk azt is, hogy 36 közfoglalkoztatottja van az önkormányzatnak, a mezőgazdasági programban a közintézmények konyhájára alapanyagokat állítanak elő, míg egy másikban a közterületeket tartják rendben, javítják az utakat, járdákat. Ez utóbbiakkal pénzt takarítanak meg.

– Visszaforgatjuk! – jelentette ki Nagy Lajos, Nyírábrány polgármestere kérdésünkre, hogy mit tesznek a közmunkából származó bevétellel. – Milliós nagyságrendről van szó, fóliát, vetőmagot, munkaeszközöket vásárolunk belőle, de ebből újítjuk a traktort is. Erős a mezőgazdasági programunk, zöldséget termelünk fóliában és van több mint egy hektár kukoricánk is.

Nyíradony a közmunkaprogramjában megtermelt paprikát Németországba szállítja és ott értékesíti. Ebből a termés mennyiségétől és minőségétől függően 10-20 millió forint bevétele van az önkormányzatnak. A másik, bevételt jelentő program a kerámiák készítése, amiből 6 millió forintot realizált az önkormányzat. Ugyanakkor – folytatta Tasó Béla polgármester – a nyírségi kisváros évi büdzséjében 100 millió forintot különített el a közmunkaprogramokra. Ezt mérsékli a különböző termékek eladásából származó bevétel.

– A mezőgazdasági programunkból 10 millió, a helyi sajátosságokéból 2-3 millió forint bevétele van az önkormányzatnak – válaszolta kérdésünkre Borbélyné Fülöp Hajnalka, Tetétlen polgármestere, aki azzal folytatta, hogy ez a 12-13 millió forint az alapanyagok vásárlására és a telephelyek rezsiköltségére megy el. Ez utóbbi nagyot emelkedett az elmúlt hónapokban.

CH

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
További híreink
Bárándon mindent a gyermekekért, családokért
Bárándon mindent a gyermekekért, családokért
Az elmúlt évtizedben a lakosságszám a hajdú-bihari átlagot duplán meghaladó mértékben csökkent.
Tíz utcát érintő fejlesztés Nagyrábén
Tíz utcát érintő fejlesztés Nagyrábén
A belvíz elvezetését oldanák meg.
Pihenés és regenerálódás Berettyóújfaluban
Pihenés és regenerálódás Berettyóújfaluban
A Bihar Termálliget Gyógy- és Strandfürdő az ünnepi időszakban is különleges élményekkel várja vendégeit.
Ezek Debrecen legdrágább utcái 2024-ben
Ezek Debrecen legdrágább utcái 2024-ben
Helytől függően az ingatlanárak között tetemes a különbség.
Épülnek az utak Bárándon
Épülnek az utak Bárándon
Elkezdődött a második kör, sőt lehet harmadik is.
Kigyulladt egy lakóház Hajdúnánáson
Kigyulladt egy lakóház Hajdúnánáson
A Nefelejcs utcába vonultak a tűzoltók.
Piac Sárrétudvariban: keresik a kivitelezőt
Piac Sárrétudvariban: keresik a kivitelezőt
Fedett-nyitott árusítóhellyel, elektromos fűtéssel tervezik.
Kandallót, kukát is lopott az egyeki házaspár
Kandallót, kukát is lopott az egyeki házaspár
Kihallgatásuk után ott folytatták, ahol abbahagyták.
Cserbenhagyás miatt keresik ezt az autót
Cserbenhagyás miatt keresik ezt az autót
A berettyóújfalui rendőrök a lakosság segítségét kérik.
Lebukott az ügyintézőt átverő hajdúdorogi férfi
Lebukott az ügyintézőt átverő hajdúdorogi férfi
Jogtalanul igényelt jogosítványt.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Fokozzák a rendőri jelenlétet a karácsonyi vásárokban
Fokozzák a rendőri jelenlétet a karácsonyi vásárokban
Civil ruhában is jelen lesznek a rendőrök.
Hirdetés
Hirdetés
Sima debreceni továbbjutás a Magyar Kupában
Sima debreceni továbbjutás a Magyar Kupában
A fővárosban győzött a DVSC.
Hirdetés
Gazdaság
„Csúcsteljesítményt örömmel is el lehet érni”
Évértékelő beszélgetés dr. Ábrahám Lászlóval, a Sensirion Hungary Kft. ügyvezető igazgatójával.
A globális klímavédelemhez járul hozzá a Sensirion legújabb terméke
Az A2L szenzort az amerikai piac igényének és elvárásának megfelelve a Sensirion az elsők között fejlesztette ki.
KSH: 637 200 forint a bruttó átlagkereset
A reálkereset 9,4 százalékkal emelkedett – közölték.
Milliárdos adásvétel előtt Debrecen
A sportkollégium vételárába egyetemi tulajdonú ingatlanok is beépülhetnek.
Újabb szállodák Debrecenben?
2025-ben kulcsfontosságú közbeszerzést írnak ki a repülőtér fejlesztése érdekében.
Visszabontanák a belvárosi tér kőburkolatát
A Bethlen utca átépítéséhez is igénybe venne EU-s forrást a debreceni önkormányzat.
Hirdetés
Hirdetés
Támogatott tartalom
Pihenés és regenerálódás Berettyóújfaluban
Pihenés és regenerálódás Berettyóújfaluban
A Bihar Termálliget Gyógy- és Strandfürdő az ünnepi időszakban is különleges élményekkel várja vendégeit.
Egész évben segítő kezet nyújt a HAJDU
Egész évben segítő kezet nyújt a HAJDU
A nagy múltú magyar vállalat beteg gyerekeket, diákokat és sportolókat is támogat.
Elkezdődött az elektromos autók regisztrációja Debrecenben
Elkezdődött az elektromos autók regisztrációja Debrecenben
Csak magánszemélyek jogosultak az ingyenes parkolásra.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés