Látásjavító szemlencse műtét kisokos egy szemész szakorvostól

A látás élességének meghatározása egy számszerűsített érték segítségével történik. A látásélesség számszerűsítését hazánkban a Kettesy-féle decimális olvasótábla alkalmazása segíti. A tábla használatával öt méterről meghatározható mennyire jól látsz. Élettani és anatómiai adottságoktól is függ, hogy vizuálisan hogyan érzékeljük a környezetünket. A receptorok számát nem lehet növelni, azonban más módokon javítható a látásélesség.
Látásjavítás a különféle életkorokban
A különféle életkorokban eltérő módszerek alkalmazásával lehet javítani a látásélességet. Életkor függvényében a két leggyakrabban alkalmazott eljárás a szemlencse beültetés és a lézeres eljárás. Sokan tartanak a szemet érintő műtéti eljárásoktól, ráadásul nagyon sok kérdés merül fel a téma kapcsán. Ezért is érdemes átfutnod Dr. Szabó Antal kisokosát.
Az első tizennyolc év
A szem folyamatos változásban van az első tizennyolc évben, éppen ezért ekkor még nincs lehetőség a látásélességet műtéti korrekció által javítani. Gyermekkorban a szemüveg viselése jelentheti a megoldást, ugyanis a megfelelően és főként folyamatosan hordott szemüveg nem csak biztosítja az éles látást, hanem javíthatja annak esélyét, hogy a későbbiek folyamán lézeres szemműtétre alkalmasak legyenek a szemek.
18 és 40 év között
-12, valamint +6 dioptria között a Zero-Touch, LASIK, FEMTO és PRK lézeres látásjavító opciók ideális megoldásnak számítanak a látás élességének javítására. Az említett pár perces beavatkozások által búcsút lehet inteni a szemüvegnek. A műtét astigmia, vagyis cilinderes fénytörés hiba esetén is gond nélkül elvégezhető.
40 és 50 év között
Ebben a korban fennállhat egy olyan komplex eset, amikor a látás sem közelre, sem távolra nem tökéletes, a két szemüveg között pedig nem nagyobb a különbség másfél dioptriánál. Ilyen speciális esetekben jelenthet megoldást az úgy nevezett MONOVISION lézeres látásjavító eljárás. Ennél a lézeres szemműtétnél az egyik szemet távoli, míg a másik szemet a közeli látáshoz korrigálja az orvos. A két szem az agy munkájának köszönhetően minden távolságba együttesen képes lesz kellőképp éles képet biztosítani.
40 és 60 év között
Ebben a korosztályban a kezelési lehetőségek tárháza szélesedik, mivel számos tényező indokolhatja a szemüveg szükségességét. Ha csak néhány éve hord szemüveget a páciens, akkor valószínűleg ennek hátterében időskori szemromlás áll, így a lézeres szemműtét nem jelent megoldást a problémára. A trifokális műlencse beültetése viszont segíthet, hogy ne kelljen szemüveget hordani.
60 felett
Természetesen hatvan felett is lehet kényelmesen, szemüvegmentesen élni. Ez esetben a trifokális műlencse beültetése jelenthet megoldást, mellyel nem csupán a szemüveg viselés elkerülhető, hanem a szürkehályog kialakulása is. Sőt, a műtét segítségével a már kialakult szürkehályoggal szemben is fel lehet venni a harcot. 60 év felett viszont már jellemzően nem végeznek lézeres szemműtétet. A műtétet megelőzően minden esetben egy alapos általános kivizsgálásra kerül sor.














