Bondár Anna: Soha nem tudtam a híres női megérzésre hagyatkozni

Magyarország első számú női teniszezője Bondár Anna – aki a legfrissebb WTA-világranglistán a 92. helyen áll – épp Melbourne-ben készül élete első főtáblás Grand Slam-tornájára. A Hajdúszoboszló SE teniszezője a Cívishírnek beszélt a sérüléséről, elmondta továbbá, miként zajlik egy napja Ausztráliában, de szóba került többek között a Djokovics-mizéria is.
Ászokban, sikerekben gazdag új évet kívánunk, de ugorjunk vissza karácsonyig! Hogy zajlott az ünnep?
Bondár Anna: Ez a kedvenc ünnepem, igyekszem mindig a családommal tölteni. Ez pedig 2021-ben is sikerült, aminek nagyon örültem, hiszen év közben annyira sűrű a menetrendem, hogy kevés idő jut elcsendesedni a szeretteim körében.
Szóba sem jött a tenisz?
Bondár Anna: Azt azért nem mondanám! Sportoló családból származom, és nyakunkon az Australian Open, tehát szóba jött, de mértékkel.
Tovább megyek: szilveszterkor még jutott idő a lazításra?
Bondár Anna: Akkor már Ausztráliában voltam, lázasan készültem az idei első tornámra – ott bulizásról, lazításról szó sem lehetett. Ez ilyenkor nem az az időszak.
Egészen más nyári melegben átlépni az új évbe?
Bondár Anna: Két évvel ezelőtt is itt töltöttem a szilvesztert, szóval már nem tűnik fel. Persze más a hangulata, de nem érzek nagy különbséget.
Azt ne mondd, hogy meg sem viselt a hőség, mikor karácsony után megérkeztél.
Bondár Anna: Amikor ideértünk, éppen 38 fok volt, az azért fejbe vágott, de aztán fokozatosan csökkent a hőmérséklet. A mostani 26-28 fok már egészen kellemes, és szép idő is van.
Említetted, hogy szilveszterkor már készültél a versenyedre; hogyan értékelnéd az idei produkciódat eddig?
Bondár Anna: A legfontosabb: pozitívan! Úgy érzem, jó formában vagyok: tudtam meccseket nyerni 2022-ben, és szettet is alig veszítettem. Sőt, először sikerült legyőznöm top 50-es ellenfelet.
A héten egy sérülés miatt nem lépsz pályára. Komoly a probléma?
Bondár Anna: Feltehetőleg nem. Nagyon kemény felkészülés és sok nehéz mérkőzés van a hátam mögött. A rengeteg szerválás miatt akadt egy apróbb hasizomsérülésem. Az edzőmmel úgy ítéltük meg, hogy nem éri meg kockáztatni Sidney-ben, inkább maradunk Melbourne-ben, egy-két napot pihenek, és felkészülünk az Australian Openre. Már az utóbbi fázisnál járok szerencsére.
Január 17-én el is kezdődik a várva várt Grand Slam-torna. Mi vár rád addig?
Bondár Anna: Általában napi kétszer teniszezek: vagy egyedül, vagy edzőpartnerrel. Aztán a két edzés között elmegyek konditerembe, szóval készülök életem eddigi egyik legfontosabb megmérettetésére.
Ez az egyik legfontosabb állomása eddigi teniszkarrierednek?
Bondár Anna: Egyértelműen! Várom nagyon, hogy elkezdődjön, leírhatatlan érzés, hogy főtáblás lehetek.
Szeretnél meccset nyerni az AO-n, ezt elmondtad korábban is. Mit vársz magadtól összességében?
Bondár Anna: Egyértelmű célom az, hogy meccset nyerjek, ez megmaradt. Az pedig, hogy meddig tudok eljutni, függ a sorsolástól is – amíg az nincs meg, kár lenne nagy gondolatokba merülni, vagy tervezgetni. A páros tekintetében pedig a visszalépésektől függ, hogy odaférünk-e a versenysorozatba.
Pénteken sorsolás, van esetleg megérzésed?
Bondár Anna: Őszintén megmondom, soha nem tudtam a híres női megérzésre hagyatkozni, mert belőlem ez valahogy kimaradt. Soha nem éreztem meg, hogy egy versenyen mondjuk kivel fogok megmérkőzni másnap.
Inkább nagy nevű ellenfél jöjjön az elején kiemelt pályán tévés közvetítéssel, vagy nálad alacsonyabban rangsorolt ellenfelet szeretnél?
Bondár Anna: Mivel meccset szeretnék nyerni mindenképp a versenyen, így inkább örülnék az elején egy verhető ellenfélnek, aztán majd szépen, lassan jöhet a tévés meccs, és egy sztár.
Ha már szóba kerültek a sztárok: van, vagy volt példaképed?
Bondár Anna: A belga Justin Henin volt a kedvenc játékosom, de élőben soha nem láttam teniszezni sajnos. A mai versenytársak közül van, akinek nagyon szeretem a játékstílusát, vagy egy-egy elemét a játékának, de nem tudok senkit mondani, akiért rajonganék.
Melbourne-ben már most is lehet találkozni top 10-es játékosokkal?
Bondár Anna: Rafael Nadal már itt van, de jellemzően még csak azok, akiknek van tornájuk az Australian Open előtt.
Velük lehet beszélni? Szoktál?
Bondár Anna: Nadalt azért nem merném megszólítani, hogy csak úgy beszéljek vele. Természetesen a sztárok között van olyan, aki nagyon nyitott, de van olyan is, aki rendkívül zárkózott típus – összességében átlagemberek ők is.
Annak idején Fucsovics Márton tudott edzeni Roger Federerrel, neked is van lehetőséged egészen magasan jegyzett partnerrel tréningezni?
Bondár Anna: A lehetőség megvan, sőt, szeretek is minél magasabban rangsorolt teniszezővel edzeni, hiszen akkor fejlődöm igazán. A rendszere ennek az, hogy én kiírom magamat egy edzőpályára, valaki pedig beírja mellém magát. Nyilván a top 10-es játékosok is a minél magasabban jegyzett játékosokkal szeretnek munkálkodni.
Túl a teniszen hogy telik egy napod?
Bondár Anna: Azon nehéz túlmenni, mivel jellemzően két teniszedzésem van naponta és egy konditermi. Ha ezeket nem számolom, akkor azért még most, a Grand Slam előtt jut idő várost nézni, valamint bele szoktunk nézni egy-egy tornán a jobb mérkőzésekbe.
Az étkezés milyen odakint európai gyomorral?
Bondár Anna: Nincs gond szerencsére, odafigyelnek a szervezők minden apró tényezőre. Nagyon sokféle ételből lehet választanunk, azt gondolom, mindenki megtalálhatja a kedvére valót.
A koronavírus terjedésének megelőzésére milyen módon figyelnek a szervezők?
Bondár Anna: Teljes mértékben. Utazás előtt is kellett teszteltetnem magam, érkezéskor is. A fedett helyeken kötelező a maszkot hordani. Mindent megtesznek az egészségünk érdekében.
Ha már koronavírus, nem lehet elmenni a kérdés mellett: ott mit tapasztaltok a Djokovics körüli hisztiből?
Bondár Anna: Az igazat megvallva: semmit. Pontosan annyit tudunk az egészről, amit a médiában látunk, hallunk, olvasunk. Egy biztos: Djokovicsot még nem láttam Melbourne-ben.
Palánki István


















