Megérte újragondolni a víz köré formált egyetemi szakot Debrecenben

Harminc év után tettek újra záróvizsgát mezőgazdasági vízgazdálkodási mérnökök hazánkban, a Debreceni Egyetemen. A 2018-ban újraindított egyedülálló mesterképzésen idén elsőként hét magyar hallgató végzett – hívja fel a figyelmet a felsőoktatási intézmény hírportálja.
A klímaváltozással, az aszály valamint belvíz egyre gyakoribb megjelenésével a hazai gazdasági szektorban megnőtt a korszerű, vízgyűjtő szintű integrált vízgazdálkodási tudás iránti érdeklődés.
– A harminc év után újra induló kurzus tartalmilag teljesen átalakult. A távérzékelés, az automatizálás, a precíziós mezőgazdaság és az agrárdigitalizáció más dimenzióba helyezte a vízgazdálkodást. Csúcsminőségű eszközökkel, szoftverekkel, hidrológiai, aquapónia, talajtani laborokban a hidraulikától, a talajfizikáig találkozhatnak és sajátíthatnak el speciális tudást a hallgatók – mondta az Unideb.hu-nak Tamás János, a Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar Víz és Környezetgazdálkodási Intézetének igazgatója.
A globális vízproblémák fokozódását és egyben a releváns hazai víztudomány elismerését jelzi a nemzetközi hallgatóság jelentős részvétele a mesterszintű mérnök képzésében. Különösen a harmadik világ országaiból érkeznek hallgatók.
– Elemi fontosságú a világ nagy vízgyűjtő területeinek, a nagy öntözéses gazdaságokat ellátó Nílus, Amazonas vagy Mekong hidrológiai, agrár és ökológiai ismerete számukra. Az itt végzet szakemberek konvertálható tudást kapnak – mutatott rá Tamás János. Részletek az egyetemi portálon.

















