Jogerősen is elítélték Kisbandiékat Debrecenben

Egy vádlott esetében enyhítéssel élt, máskülönben november 7-i jogerős döntésével helybenhagyta a Debreceni Ítélőtábla a Kisbandi bűnszervezetére első fokon kimért 2-5 év fegyházbüntetéseket.
Az olyan fajsúlyos maffiózók, mint Portik Tamás vagy a néhai Seres Zoltán egykori üzlettársaként emlegetett Lakatos András 2011 őszétől szűk egy éven át Debrecenben működtetett profi módon megszervezett csapatot. A dörzsölt társaság húsznál több nemzetközi áruszállítmányt térített el, összesen 355 millió forint kárt okozva. Lakatost – hatodrendű vádlottként – 5 év szabadságvesztésre ítélték, vele és öt társával szemben fejenként 6,4 millió forint vagyonelkobzást is elrendeltek.
A csalássorozatban mind a hat vádlottnak megvolt a maga pontosan körülhatárolt szerepe, a bűncselekmények felderítése alapvetően három tag – köztük Lakatos – feltáró jellegű, beismerő vallomásának köszönhető.
Beléptek a rendszerbe
A bűnözők a fuvarozók által használt számítógépes rendszerek gyenge pontjait kihasználva úgy szerződtek különböző áruszállításokra, hogy a munkát jóhiszemű alvállalkozóknak adták ki, majd a felpakolást követően az eredeti célállomást megváltoztatva, a szállítmányt egy nekik tetsző helyre irányítva jutottak hozzá sokmilliós értékekhez.
A vádlottak álnéven a megbízott képviselőjének, vagy a sofőrnek mondták magukat, és a megrendelőknek telefonon hamis információkat adtak a szállítmányok aktuális helyzetéről, pozíciójáról. Így került például 24 millió forint értékű (22 tonna) márkás csokoládé vagy éppen 14,5 ezer eurónyi súrolószer a budapesti raktárukba, miközben előbbit Belgiumból Ausztriába, a másikat Nyírbátorból Bécsbe kellett volna szállítani. Hasonló módon tűnt el fagyasztott kukorica, gyógyszer, kozmetikai termékek, CNC élhajlító berendezések, de ecetes asztali torma is. A vádhoz kötődő bűncselekményeket 2011 októbere és 2012 augusztusa között követték el. Mindössze 84 millió forintnyi kár térült meg.
Az ítélet értelmében a vádlottak nem bocsáthatóak feltételes szabadlábra.
A Debreceni Törvényszéken az elsőfokú ítélet kihirdetésekor elhangzott: a csalást nem klasszikus formában követték el, hiszen nem volt személyes találkozó, vagy kézfogás a sértettekkel, az áruk tulajdonosait az informatikai rendszer segítségével ejtették tévedésbe.


















