Állami ellátásba rendelik jövő évtől a magánorvosokat

Jövő év január elsejétől havi 20 órában közfinanszírozott egészségügyi szolgáltatónál is munkába kell állniuk a magánellátásban dolgozó orvosoknak egy, a kormány honlapján december 16-án megosztott rendelettervezet szerint. A változásra dr. Kunetz Zsombor orvos, egészségügyi szakértő hívta fel elsőként a figyelmet Facebook-oldalán. Mint írja, a vonatkozó szabályozás szerint minden szakvizsgával rendelkező orvosnak ötévente meg kell újítania a működési engedélyét, amihez meghatározott mennyiségű tudományos és igazolt orvosi munkát kell végeznie. Ez utóbbi kapcsán a mostani, 2023. január elsején hatályba lépő rendeletmódosítás új feltételként megszabja, hogy azok
az orvosok, akik „nem közfinanszírozott, nem állami vagy nem önkormányzati fenntartású vagy tulajdonú egészségügyi szolgáltatónál főállásban, teljes munkaidejű jogviszonyban végeznek egészségügyi tevékenységet”, gyakorlati továbbképzésük teljesítéséhez kötelesek havonta 20 óra gyakorlati időt közfinanszírozott egészségügyi szolgáltatónál letölteni
– írja a hazipatika.hu
A módosítás értelmében a havi 20 órás kötelező munkavégzés az állami egészségügyben 10 órára csökkenthető, amennyiben az orvosok kizárólag ügyeleti feladatellátással teljesítik gyakorlati idejüket. Ezenkívül gyakorlati idejük alatt az érintett orvosok egészségügyi szolgálati jogviszonyba kerülnek, így például a lakóhelyüktől távolabb eső egészségügyi szolgálgatóhoz is bármikor kivezényelhetik őket.
A rendeletmódosítás nem érinti a háziorvosokat, a rendvédelmi szerveknél működő egészségügyi szolgáltatókat, illetve a honvédelmi miniszter irányítása alá tartozó egészségügyi szolgáltatókat.
A Magyar Orvosi Kamara így nyilatkozott:
Ígérjük, hogy az az attitűd és az az orvosokról alkotott kép, amit a törvény és rendeletei kirajzolnak, nem marad válasz és az orvostársadalom erejét megmutató reakció nélkül. A MOK elnöksége most szakértők bevonásával és valamennyi területi szervezet véleményét kérve dolgozik a szakmailag megalapozott, a tagság érdekeit képviselő véleményezésen (...). Feladatunk elmagyarázni a társadalomnak, hogy ezek a jogszabályok milyen kiterjedten rombolják Magyarország egészségügyét.
Kitértek rá, február 4-én a rendkívüli országos küldöttközgyűlésen döntünk az orvostársadalom közös fellépésének formájáról.


















