„Nem tudom, meddig élek még, de hozzá kellett szoknom a magányhoz”

„82 éves vagyok, van négy gyermekem, tizenegy unokám, két dédunokám és egy 12 négyzetméteres szobám. Nincs már saját otthonom, sem drága cuccom, de van, aki kitakarítsa a szobámat, elkészítse számomra az ételt, rendbe rakja az ágyneműmet, megmérje a vérnyomásomat és a súlyomat.
Már nem hallom az unokáim nevetését, nem látom őket nőni, ölelkezni és vitatkozni. Van, aki tizenöt naponta jön hozzám, van, aki három-négy havonta, és van, aki soha. Már nincsenek nálam családi összejövetelek, nem sütök süteményt, nem ásom a kertet. Legkedvesebb időtöltésem az olvasás, de hamar elfárad a szemem.
Nem tudom, meddig élek még, de hozzá kellett szoknom a magányhoz. Itt az otthonban van egy kis csoportunk, akikkel rendszeresen összejövünk. Segítek azoknak, akik rosszabb állapotban vannak nálam. Mostanáig hangosan felolvastam a szomszéd szobában lakó társamnak. Gyakran együtt énekeltünk, de a minap meghalt.
Azt mondják, az élet egyre hosszabb. Mi értelme van ennek?
Amikor nagyon egyedül érzem magam, előveszem a családi fényképeket és az otthonról hozott emlékeimet. Ennyi az egész.
Remélem, a következő generációk egyszer majd megértik, hogy a családok legfontosabb szerepe a kiszolgáltatott állapotú családtagok segítése, a szeretetteljes kapcsolatok megtartása, és ez nem csak a gyerekekre, hanem az idős, munkában megfáradt, elerőtlenedett szülőkre is vonatkozik, akiknek a fiatalok az életüket köszönhetik.
Kérlek, ne mutasd meg levelemet gyerekeimnek. Szeretettel: M. nagyi.”
A levelet a Debreceni Hospice Ház Alapítvány osztotta meg a közösségi oldalán november 20-án.
Sosem késő.


























