Jogvédők: túlzott szigor a börtönökben

A Magyar Helsinki Bizottság megfigyelői szerint hiába a „Tiltott tárgyak bejutásának megakadályozására” bevezetett tavalyi szigorítás, a regulák nem képesek kiszűrni a börtönökben az illegális SIM-kártyákat vagy a drogot – írja a helsinki.hu.
A jogvédők hangsúlyozzák:
ezek a szabályok jórészt feleslegesek, és szükségtelenül korlátozzák a fogvatartottak és hozzátartozóik emberi jogait.
Évi 767 ezer motozás
A Magyar Helsinki Bizottság munkatársai 2017-ben végeztek vizsgálatot a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Büntetés-végrehajtási Intézetben.
Feltárták többek között, hogy évente 767 ezer motozást, 25 ezer zárkaellenőrzést, 55 ezer ruházatátvizsgálást és 9 ezer csomagátvizsgálást hajtanak végre a miskolci intézetben. Ehhez képest az ilyen vizsgálatok eredménye nem túl látványos. Egymillió kontrollvizsgálatra vetítve csak mintegy 8 esetben találtak kábítószer-gyanús anyagot, mobiltelefont vagy SIM-kártyát. Mindez az bizonyítja, hogy az eredményes ellenőrzések száma elenyészően csekély az őrökre nehezedő munkateherhez, illetve a válogatás nélkül minden rabra kiterjedő motozások jelentette hátrányokhoz képest.
Se puszi, se csók
Ugyancsak általános szabályként lépett érvénybe, hogy a látogatófogadáson („beszélőn”) megtiltották a hozzátartozókkal történő minden testi érintkezést (kézfogást, ölelést, puszit, csókot). Ez az egységes tilalom a gyerekekre is vonatkozik. A tavalyi monitorozó látogatás óta már egyenesen plexilap választja el a fogvatartottakat és rokonaikat. Ennek ellenére a beszélő után minden elítéltnek meztelenre kell vetkőznie és guggolnia kell az őrök előtt. A jó magatartású rabokkal sem tesznek kivételt.
Egy másik alapjogi probléma is tetten érhető volt a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Büntetés-végrehajtási Intézetben
– írják.
Megengedhetetlenül korlátozták a fogvatartottak és ügyvédeik kapcsolatát. Teljesen törvénytelenül be volt kamerázva ugyanis az ügyvédi beszélő helyisége.


















