Vitatkoznak, mint mindig
– Nehezen magyarázható az a gyorsaság, amivel Debrecen közgyűlésének Fideszes többsége a december 10-i ülésen megvált két nagy értékű városi ingatlantól. Mint az köztudomású, a Kósa Lajos vezette „csapat” az ez évi utolsó városi közgyűlésen verte át a repülőtéri és a Vágóhíd utcai ingatlanok eladását – emlékeztetett a döntésre Varga Zoltán önkormányzati képviselő. Úgy véli, a telkek eladásának körülményei több mint furcsák, már csak azért is, mivel a város ez évi költségvetése a körülmények ellenére is stabil, nincs szükség kényszerintézkedésekre, a piaci érték alatti áron történő értékesítésre.
A vevő készítette a szabályozási tervet
Varga szerint ez Kósa Lajos részéről „különös nagyvonalúság”, s az elmúlt 10 évben többször is tetten érhető. Példaként hozta fel a 2003. december 11-én hozott döntést, amikor a Révész téri ingatlant vevőkijelölés útján értékesítette annak a Lorinvest Rt.-nek, melynek neve rendszeresen feltűnik a városi nagyberuházások körül. A cég 50 ezer forint/négyzetméterért jutott hozzá a területhez. – Vélhetően az ügylet lebonyolítói is érezték az ár-érték kirívó aránytalanságát, így a szerződés szerint a beruházó (Lorinvest Rt.) a tervek alapján felépítendő lakások, üzletek luxus-profitjából minden négyzetméter után tízezer forintnyi összeg megfizetését vállalta az önkormányzat részére, melyre viszont 2+1 éves fizetési haladékot adott a város – mondta Varga. Hozzátette még: hat év elteltével a területen egyetlen új épület sem épült, az ígért beruházásból egyetlen négyzetméter sem valósult meg. Így a szerződésben rögzített, 2006. decemberi határidőre a vevő egyetlen fillért sem fizetett ki az önkormányzatnak a szerződésben vállalt összegből.
Nem igaz a gyorsaság „vádja”
Dr. Papp László, a Fidesz-MPSZ frakcióvezetője a szocialisták által elmondottakra reagálva kijelentette: – A december 10-én tartott közgyűlés olyan ingatlanok értékesítését tárgyalta, amelyeket nyilvános pályázat keretében hirdettek meg. A Vágóhíd utcai ingatlant a város közgyűlése először tavasszal akarta eladni, tehát nem igaz, hogy az értékesítést a gyorsaság jellemezte volna. – A Vágóhíd utcai telket 4 évvel ezelőtt a város 160 millió forintért vásárolta meg, most 412 millió forintért értékesítette, ami 8 ezer forintos négyzetméterenkénti árat jelent. A repülőtérhez tartozó Mikepércsi úti ingatlan esetében hasonló a helyzet, hiszen a jelenlegi eladási ár a vételárnak többszöröse – indokolt Papp, aki a Révész téri ingatlannal kapcsolatban pedig azt mondta: –A város a vevőtől a szerződés szerinti 400 millió forintot meghaladó vételárrészt megkapta, és a terület beépítése esetén a megépített épület minden négyzetmétere után megilleti további 10 ezer forint.
Az állami hivatal elutasította
Papp szerint egyetlen baj van a beépítéssel, mégpedig az, hogy a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal már a telekalakítást is elutasította és a szabályozási tervvel szemben is ellenvéleményt fogalmazott meg. – Ennek értelmében a befektető nem hogy építeni nem tud, de még a telekalakítást sem tudta elvégeztetni a területen. Ez az oka annak, hogy új épület ezidáig nem létesült az ingatlanon. A városnak tehát fizettek, de a befektető egy lépést sem tudott előre haladni a beruházást illetően – összegzett a frakcióvezető.