„Verselő padokat” avattak Debrecenben

Debrecen önkormányzata és a Mozdulj, Debrecen! Mozgalom közös új kezdeményezéseként 5 darab „verselő padot” adtak át a vénkerti és libakerti városrészekben május 31-én. Puskás István alpolgármester azt hangsúlyozta, hogy nagy lépést tesznek a mentális és a fizikai egészség érdekében azzal, hogy jelképesen is az első sétával felavatják a Mozdulj, Debrecen! programnak egy újabb elemét, ami a testmozgást és a kultúrát köti össze. Hozzátette, egy olyan sétaútvonal születik most meg a városban, amikor is a mozgás, a séta öröme és az irodalom, az olvasás, a kultúra öröme kapcsolódik össze a „verselő padok” útvonalán.
Az Arany János tértől – Arany János szobrától – egészen a Borsos-villáig, vagyis az egykori Irodalmi Múzeumig vezet ez a séta minden érdeklődőt, és a séta során debreceni vagy Debrecenhez kötődő nagy klasszikus költőknek a verseit lehet olvasni.
A program célja, hogy felhívják a figyelmet ennek a városrésznek a kulturális értékeire is, illetve erősítsék a város kulturális identitását azzal, hogy méltó módon emlékeznek azokra a nagy irodalmi klasszikusokra, akik Debrecenből indultak vagy Debrecenhez kötődnek.
Papp Csaba, a Debreceni Alapellátási és Egészségfejlesztési Intézet igazgatója, a körzet egyik önkormányzati képviselője elmondta, hogy a program kiindulópontja az egészség fogalma, amely a test és lélek elválaszthatatlan egységét jelenti. A testhez nagyon hamar programokat szerveztek, hiszen a szűrőprogramok, a Mozdulj, Debrecen! alapprogramjai, de később a Mozdulj, Debrecen! iskolaprogram is ennek a részeként indultak el. A későbbiekben ezek a programok kibővültek a lélekkel, ahol pszichológusok, pszichiáterek támogatják és vesznek részt a programokban, illetve Szent Anna utcai központban lehetőséget adnak a lakosságnak mindenféle tanácsadásra, segítségkérésre, akár anonim módon is.
Papp Csaba kiemelte, most következett el a Mozdulj, Debrecen! egyik legfontosabb része, ami mind a kettőt egyben érinti, amely a mozgást és a kultúrát is össze tudja hozni, így született meg a „verselő padok” ötlete, amelyből egyelőre nincs sok a világon. A Libakert-programban is több mint három kilométer sétálóövezet jött létre, amit parkokon keresztül, elzárva a forgalmas utaktól tehetnek meg, de a Borsos-villáig akár ez öt és nyolc kilométer hosszúra is ki tud bővülni.
Papp Csaba megjegyezte, hogy a most megvalósuló öt „verselő pad” mellett a közelmúltban „mesélő padokat” avattak a Liget téren. Ennek folytatásaként a Darabos utca és Bethlen utca közötti belső területen, további három ilyen „mesélő padra” helyezik el a QR-kódokat, illetve tervben van a „zenélő padoknak” a létrehozása is, amelyhez biztosan csatlakozni fog a Csokonai Színház és a Kodály Filharmónia egyaránt.


















