Vastag pénztárcával érkezzünk a debreceni piacra
– Minek kérdezi, mindenki tudja. Sokba kerül a bevásárlás a karácsonyi menühöz, bejglit sem sütök idén, olyan drága a dió. Sőt, fenyőfám sem lesz, nem engedhetem meg magamnak 77 éves létemre – kezdte a Csapó utcai piac előtt egy asszony, aki vászontáskájában egy kis húst és zöldséget cipelt. Azt mondta, a csontleves az ünnepek alatt is finom, a rántott hús pedig bármikor. A vásárcsarnokba beljebb lépve azt tapasztaltuk, karácsony előtt két héttel csak lézengenek az emberek. Az árusok egymással beszélgetnek – legalább telik az idő. Nem tolonganak a pultok előtt, van idő rendezgetni a friss árut. Egy idős házaspárt szólítottunk meg, akik bőszen pipálgattak egy listán. – Mi már most megveszünk mindent, nem hagyjuk az utolsó pillanatra. A fagyasztóban eláll a hús, a kamrában a zöldség. És ki tudja, lehet, addig még drágulni is fognak a termékek. Jönnek a gyerekeink, az unokák, sok éhes száj – nevette el magát az asszony. Mint mondta, nem számolja össze, mennyit költ, a karácsonyi ebéd a hangulata miatt minden pénzt megér. Ilyenkor együtt van a család, ez a legfontosabb.
Húsleves, töltött káposzta, rántott hal
És hogy mennyibe is kerül a karácsonyi menü? Az alapanyagok árát elnézve nagyon sokba. A húsleves szinte elengedhetetlen, pulykanyakkal és sok zöldséggel az igazi. Előbbit 1800 forintos áron mérik, a répáért 450-600 forintot, a petrezselyemért és a zellerért 700-at kérnek kilónként. Van, aki csirkemájjal vagy zúzával szereti; ezeket 1000-1100 forintért adják. Eperlevéllel vagy csigatésztával is tálalhatjuk, a piacon a házi levestésztát már 600 forintért is beszerezhetjük. A töltött káposztához a hadházi lapost ajánljuk, ám mélyen a zsebbe kell nyúlni érte. 1300 forintért adják kilóját, de ha valaki savanyítani szeretné, a fejes káposzta már elérhető 400 forinttól is. A sertéscomb vagy a -dagadó árát is megkérik: 1900-2000 forint. Egy kis füstölt oldalas vagy szalonna nem rontja el az ízét, 2400 forintos kilónkéti áron tehetünk is bele. A rántott húshoz vehetünk karajt csonttal 1900, csont nélkül 2200 forintért, a csirkemellfilét 2300-ért kínálják a húspultokban. Halas ottjártunkkor nem volt nyitva, de a Hortobágyi Halgazdaság Zrt. vezérigazgatójától megtudtuk, idén az élő ponty kilóját 1900 forintért mérik, míg a bio szürkeharcsáét 4000-ért. Akciósan elérhető a harcsa 3300, a ponty 1790 forintért. Kapaszkodjon meg, aki diós bejglit szeretne sütni idén! A dióért ugyanis 3300 forintot kérnek, a szebbekért 4000-et!
Drága a zöldség, kevés a vevő
A zöldséges pultoknál az egyik árus éppen krumplit pakolt. 350 forint kilogrammonként. Azt mondta, hiába kínálja a szép portékáit, nem sok embernek kell. Utoljára tolongás október 23. előtt volt, azóta csak lézengenek a vevők. – A karácsony előtti utolsó héten lesz tumultus. Addig a megszokott forgalommal számolunk. Az emberek elszoktak a piactól, manapság inkább a multikban vásárolnak – csóválta a fejét. Tovább sétálva megállapítottuk: a piacon évek óta egyedül az alma tartja az árát, 300-600 forint közötti áron lehet hozzájutni. Van kelkáposzta 700-ért, körte, uborka, kivi, citrom, paradicsom 800-ért, hagyma 300-ért, cékla 500-ért, lila hagyma és káposzta 600-ért, paprika 1600-ért, mandarin 600-ért és banán 650-ért. Igaz, a szebb árukért akár 2-500 forinttal is többet kérnek kilónként. A tél kedvencéért, a sütőtökért 500 forintot kérnek. Szőlőt is vehetünk, ha van rá pénzünk. A csúnyábbakat 1500-ért, a szép, nagy szeműeket 3000-ért vihetjük haza.
„A covid óta nem álltunk talpra”
A tojásos standhoz érve láthatjuk: 65-95 forint között mozognak az árak, mérettől függően. Az árus szívesen válaszol kérdéseinkre. Mióta az eszét tudja, piacozik, a régi vásárcsarnok hangulata és forgalma nagyon hiányzik neki. Azt mondja, a covid óta nem álltak talpra, elpártoltak a vásárlók. – A legnagyobb gond a parkolás. Szerintem emiatt jár ide ilyen kevés ember. A vásárlóink zöme az idősebb korosztályból tevődik ki, ők felülnek a villamosra, sétálnak egy picit. A fiatalok a bolt előtt szeretnek megállni, gyorsan elintézik a bevásárlást, és mennek is tovább. Itt, a Csapó utcában hol tudnak megállni? A Kálvin téri parkoló mindig tele, a Fórumból pedig nem sétálnak át, nem cipekednek. Régen még mi is megállhattunk a piac alatti garázsban, most már azt sem engedik. Nem tudom, meddig lehet ezt így csinálni – csóválta a fejét. Majd a zárva lévő boltokra mutatott, sokon virít a kiadó tábla. – Ezek is itt állnak már rég. Egy vagyon a bérlése. Nem lenne jobb olcsóbban adni? Ha több az árus, több terméket megvehetnének egy helyen, lehet, hogy többen jönnének. Nem értem a logikát.
A kolozsvári szalonna csak álom?
A húspultok előtt sem állnak kígyózó sorok, szóba is elegyedtünk a hentessel. Nagy forgalomról ő sem tud beszámolni. – Érezhető, hogy ingerültebbek az emberek. Pár napja is jött egy hölgy, kért másfél kiló combot. Rádobtam a mérlegre, 2 kiló. Fordultam volna el, hogy elvágok belőle, erre elkezdett kiabálni, hogy biztosan ki akarom cserélni, át akarom őt verni. Itt is hagyott. Pedig csak a késemért nyúltam – sorolta. Azt mondja, hiába kínál gyönyörű termékeket, egyre kevesebben engedhetik meg maguknak ezek megvásárlását. A tarja 2000, a füstölt csülök 2500, a szűzpecsenye 2700, a lapocka 1900 forintba kerül. Aki egy kis tepertőt enne friss kenyérrel, mélyen nyúljon a zsebébe, ugyanis 4800 forintot kérnek ezért a csemegéért. De van parasztkolbász 3000 forinttól és kolozsvári szalonna 4500-ért is. A marhahús szerelmesei is bevásárolhatnak: a hátszín 2500, a comb 3800, a rostélyos 2900 forint.
A csirkés standnál nagyobb a forgalom. Azt mondják, kelendő a comb 1200-ért, a 3300 forintos pulykamellet azonban már kevesen engedhetik meg maguknak.
– Nem tudom, meddig húzzuk még. A multik megölik a piacot. A vevőink többsége idős, ha ez a generáció kihal, talán ennek a bevásárlási formának is vége – összegezte az egyik zöldséges.
Fogarasi Renáta