Trump a magyar korrupcióval is magyarázza a vámokat

Közvetlenül leginkább a győri Audinak okoz gondot az új amerikai vámpolitika, de az egész exportra épülő magyar gazdaságnak rosszat tesz, ha a világkereskedelem szenved. Az USA kormánya Európától elsősorban nem kisebb vámokat, hanem a piac megnyitását várja el. Ami viszont egészen meglepő: Orbán Viktor és Donald Trump látszólagos barátsága ellenére az új vámokat indokló dokumentumában az USA külön kitér a magyar közbeszerzések korrupciójára – írja a Válasz Online április 7-én.
Németország után az USA-ba exportálta tavaly Magyarország a legnagyobb értékben a termékeit, a KSH előzetes adatai szerint 1292 milliárd forintnyi árut vittek ki itteni vállalatoktól.
Ez a teljes magyar export 9,2 százaléka volt tavaly. Ennek egy része kiesik idén, vagy csak sokkal kedvezőtlenebb feltételekkel lehet fenntartani. Elsősorban a jármű- és gépgyártást, másodsorban a gyógyszergyárakat, harmadrészben a mezőgazdasági termelőket és feldolgozókat érintheti kellemetlenül, ha az új vámok miatt csökken az export volumene, az érintett cégek bevétele. Márpedig az USA igen magasra emelte a vámokat: minden EU-s termékét az eddigi átlagosan 5 százalékról 20 százalékra, minden autóét és autóalkatrészét 25 százalékosra. A győri Audi tavaly 33 ezer autót értékesített az amerikai piacon, valamint az ott gyártott motorok egy részét szintén az USA-ban értékesített egyéb autókba építették be. Hogy a vámok után ebből mennyi maradhat az amerikai piacon, az még nem látszik, várhatóan az egész Volkswagen csoport átalakítja a működését. Az amerikai autóvám komolyan érinti a Magyarországon jelentős gyárat működtető Mercedest és az új debreceni gyárát még építő BMW-t is. Hogy ez mennyiben nehezíti majd a cégek itteni működését, azt még szintén nem lehet megjósolni, de átszervezések biztosan lesznek.
Egy neves osztrák közgazdasági kutatóintézet, a WIIW (Wiener Institut für Internationale Wirtschaftsvergleiche) kiszámolta, hogy mely országok exportja számára jelentheti a legnagyobb veszteséget az új amerikai vámszabályozás. Eszerint Magyarország szenvedi el a hatodik legnagyobb veszteséget. A sorrend: Mexikó, Kanada, Japán, Szlovákia, Dél-Korea és Magyarország.
A teljes magyar export értéke 0,37 százalékkal csökken majd az előrejelzés szerint, ami háromszorosa annak, amit a teljes EU átlagosan elszenved majd a vámok miatt az osztrák kutatók szerint. Szlovákia vesztesége ennél jóval nagyobb, 1,1 százalék lehet, utánunk pedig Németország és Svédország következik a listán, a magyarénál nem sokkal szerényebb, szintén 0,3 százalék körüli veszteséggel. Az intézet előrejelzése szerint a magyar export vesztesége hosszabb távon ennél is nagyobb, 0,459 százalékos lesz az áttételes hatások, vagyis az európai termelés várható zsugorodása miatt. Önmagában ez még nem hoz katasztrófát, az osztrák intézet szerint magyar GDP várhatóan 0,16 százalékkal lesz csak kisebb az eddig bejelentett amerikai vámok közvetlen hatása miatt. Ugyanakkor általában is zsugorodik a magyar kivitel, így minden további veszteség érzékenyebb, mint a kedvezőbb időszakokban.
Trumpék szerint a magyar kormány is hibás
Ennek a hátterében elsősorban az áll, hogy ha alaposabban megnézzük az amerikai vámháború mögötti indoklást – egy 397 oldalas jelentés az USA kormányának honlapján –, akkor abból az derül ki, hogy az EU-tól a kereskedelmi és befektetési szabályok enyhítését várják el, szemben Kínával és Délkelet-Ázsiával, ahonnan a behozatalt kifejezetten le akarják építeni. Továbbá az USA kormányának részletes panaszait vizsgálva az derül ki, hogy a nemzeti túlszabályozást érintő kifogások listáján a magyar eljárásrend kifejezetten sokszor szerepel negatív példaként. A gyógyszerek átláthatatlan ártámogatási rendszerétől a kötelező ügyvédi kamarai tagság külföldiek számára nehezített feltételéig tele van kifogásolt magyar példákkal a jelentés. Összesen 19 alkalommal említi a szöveg Magyarországot, miközben Szlovákát csak négyszer, Romániát és Lengyelországot tizenkétszer, és még a jóval nagyobb partner Németországot is csak tizenhat alkalommal állítja pellengérre.
A Magyarországgal szembeni kifogások között konkrétan megjelenik a közbeszerzések rendkívül magas korrupciós kockázata is: „Az USA cégei komoly aggodalmukat fejezték ki a magyar közbeszerzéseket illetően, mert azok nem mindig átláthatók, és rendre helyi és más EU-n kívüli szereplőknek kedveznek, például még Kínának is. A korrupció a magyar közbeszerzési eljárások esetében mély aggodalmakra ad okot Magyarországon, annak ellenére is, hogy számos intézkedés történt az ügyben az elmúlt években.” Szó szerint ez áll a szövegben, amit Trump kereskedelmi főképviselője adott ki az új vámok indoklásaként.
Magyarország nem állapodhat meg az USA-val az EU-s vámoktól eltérő tarifákban, de általában az EU-t érintő amerikai panaszokon enyhíthetne, ha például a közbeszerzések korrupciós kockázatát érdemben csökkentené.





















































