Több mint 100 milliárdból fejlesztik Debrecen víziközmű-rendszerét
Több mint 170 milliárd forint fejlesztési forrást biztosít a kormány Debrecennek a többi között a víziközmű-rendszer fejlesztésére – jelentette be május 5-én, pénteken a város polgármestere.
Papp László a szennyvíztelepen tartott sajtótájékoztatón elmondta: április 28-án jelent meg az a kormányhatározat, amelynek értelmében 174 milliárd forintot kap a város.
Hozzátette: ez csupán egy része annak a forrásnak, amelyet a következő időszakban Debrecen fejlesztésekre fordíthat majd, utalva ezzel Lázár János közlekedés és építésügyi miniszter minapi kijelentésére, miszerint a cívisváros mintegy 1000 milliárd forintra számíthat.
Papp László közölte: a kormánnyal közösen olyan víziközmű-fejlesztési programot dolgoztak ki, amely a város gazdaságfejlesztési folyamataival összhangban hosszú távon garantálja majd Debrecen fenntartható működőképességét.
A 174 milliárdos támogatásból 108 milliárd forintot fordíthat a város víziközmű-infrastruktúra fejlesztésére.
A fejlesztés nemcsak a gazdaság érdekeit szolgálja, hanem olyan beruházásokat is tartalmaz, amelyek a város polgárainak életét teszik majd jobbá, könnyebbé, kiszámíthatóbbá – hangsúlyozta. A részletekről szólva kifejtette: a projekt keretében megvalósul a két nagy gazdasági övezet víziközmű-rendszerének fejlesztése, a többi között a víz- és csatornahálózat kiépítése, és ezen belül az úgynevezett szürke víz kérdésének megoldása is fontos szempont. Mint mondta: a szennyvíztelep fejlesztésével (például új medencék és új rothasztó torony építése) kivitelezhetővé válik majd a szürke víz előállítása, így mire a nagyobb vízfogyasztású gyárak megkezdik a termelést, a szürkevíz-kapacitás feltételei is biztosítottak lesznek, azaz az iparterületeket el tudják látni ezzel a vízzel.
A forrásból a városi ivóvízhálózatának fejlesztésére is fordítanak majd. Elkészül több vízműtelep (az 1-es, a 2-es és a 4-es) modernizálásának kiviteli terve. Utak, gépészeti rendszerek, vezetékhálózatok újulhatnak meg. Javulhat ezáltal a keleti városrész ellátásbiztonsága, magasabb szintű lehet Sámsonkert, Hajdúsámson, a Lencztelep, a Biczó István kert, a Kondoroskert és a „Meggyesként” ismert terület ellátása is, továbbá a program részeként a fényesudvari víztorony felújításának tervei is elkészülnek majd – sorolta a polgármester. A 108 milliárd forintos támogatásból a Tiszamenti Regionális Vízművek Zrt. rendszerét is fejlesztik, hiszen a Keleti-főcsatornából is érkezik napi 30 ezer köbméter víz Debrecenbe.
Kósa Lajos országgyűlési képviselő (Fidesz-KDNP) hangsúlyozta: kizárólag olyan beruházások valósulnak meg, amelyekre a városnak egyébként is szüksége van. Ha valaki azt állítja, hogy ezeket a fejlesztések célzottan különböző vállalatok infrastrukturális fejlesztéséért hajtja végre a város, akkor az hazudik, vagy fogalma sincs arról, hogy mit beszél. Ezek a beruházások a debreceni vízszolgáltatás és szennyvíztisztítás biztonságát, továbbfejlesztését szolgálják.
Gorján Ferenc, a Debreceni Vízmű Zrt. vezérigazgatója azt nem ígérte, hogy a fejlesztéseket követően nem lesznek majd csőtörések a városban, azt azonban kiemelte: a forrásból főműveket tudnak megújítani, új főműveket létesíthetnek, amelyek a következő 50 vagy akár 100 évre megalapozzák a város biztonságos vízellátást.
CH