Rabbiház, zsidó idősotthon Debrecenben?
Rabbiházat, mikvét és idősotthont alakítana ki a Bajcsy-Zsilinszky utcán az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség (EMIH) és a Debreceni Zsidó Hitközség, a beruházások érdekében Papp László polgármester önkormányzati ingatlanok átengedéséhez kéri a debreceni közgyűlés hozzájárulását.
Az előterjesztés szerint az EMIH a Bajcsy-Zsilinszky utca 31. szám alatti, jelenleg üresen álló, 786 négyzetméteres ingatlan ingyenes tulajdonba adását kezdeményezte. Indoklásukban az áll, hogy az elmúlt években – a „megnövekedett közösségi aktivitást” kiszolgálandó – komoly erőfeszítéseket tettek a helyi kóser zsidó infrastruktúra fejlesztésére. Ezt kiteljesítendő, rabbiházzá alakítanák az épületet, ahol mikvét, tehát rituális fürdőt is létrehoznának. Az EMIH vállalná a „műemléki környezetként” minősülő ingatlan felújítását 2026 végéig. Ez a jogi jellegű bejegyzés azt jelenti, hogy az ingatlan védetté nyilvánított műemlékkel határos, ily módon minden változtatást a védett érték településképi, tájképi megjelenésének és értékei érvényesülésének kell alárendelni.
A Bajcsy-Zsilinszky utca 33. szám esetében ingyenes hasznosításba adást szeretne elérni a Debreceni Zsidó Hitközség. A 998 négyzetméteres ingatlanon egyházi üzemeltetésű idősotthont valósítanának meg 2025-ben. Az épületben négy lakás található, kettőből éppen kiköltöznek a bérlők. Az ingatlan utcaképi részleges helyi egyedi védelem alatt áll, ezért a tervezett hasznosítás során az utcafronti épületet meg kell tartani.
A közgyűlés december 19-i ülésén határozhat az előterjesztésről.
A mikve a zsidó vallásban a hívők számára előírt rituális fürdésre kialakított hely. A mikvét ma már szinte kizárólag az ortodox zsidók használják, nekik viszont hitéletük egyik főeleme, létesítése még a zsinagógánál is előbbre való. A mikvét jellemzően négy főbb dologra használják: a zsidó nők menstruáció utáni megtisztulására, a zsidó férfiak spirituális megtisztulásukra, a betérés során a betérni szándékozó rituális megtisztítására addigi bűneitől, valamint a kóser konyha eszközeinek tisztítására. A kóser héber szó, jelentése „alkalmas, tetsző, megfelelő”. Valamely dolog rituális alkalmasságát jelzi a zsidó vallásban és szokásrendszerben. (Wikipédia)
Ratalics László