Pelenkakiütés – a „mindenmentes” pelenkában is előfordulhat?

Talán te is jártál már úgy, hogy a lehető legjobb, legtermészetesebb pelenkát választottad, mégis megjelent az a fránya pelenkakiütés. Kicsit bosszantó, ugye? Főleg, amikor már úgy érezted, mindent megtettél azért, hogy a babád bőre biztonságban legyen. Az igazság viszont az, hogy még a legkörültekintőbb választás mellett is előfordulhat bőrpír és irritáció.
A jó hír az, hogy a Pannolino.hu, az olasz bababolt kínálatában többféle bőrbarát pelenka található, a kevésbé jó hír pedig az, hogy a pelenkakiütésről nem minden esetben a termék tehet, a kellemetlen jelenség oka, hogy a vizelettel és széklettel keveredve baktériumok telepednek meg a baba bőrén. Ha ez túl sokáig érintkezik vele, az érzékeny terület bizony gyorsan begyulladhat.
A csere sűrűsége nagyon fontos
Természetesen a legfontosabb, hogy milyen pelenkát választasz, de emellett az is, hogyan használod. Ha a kisbaba bepisil vagy bekakil, érdemes minél előbb cserélni a pelust – így megelőzheted az irritációt. Még a legbőrbarátabb, mindenféle káros anyagtól mentes termék sem képes önmagában csodát tenni, ha túl sokáig marad a baba bőrén.
Ha viszont a pelenka eleve tele van olyan összetevőkkel, amik kiszáríthatják vagy irritálhatják a bőrt, akkor az amúgy is érzékeny terület még sebezhetőbb lesz. A hagyományos pelusok tartalmazhatnak például klórt, parfümöt, ftalátokat vagy más vegyszereket, amik, bár kellemes illattal és hófehér színnel készülnek, kockázatot rejtenek.
Lélegző megoldások
A bőr- és környezetbarát pelenkák felesleges adalékok nélkül készülnek. Nem találsz bennük illatanyagokat, mesterséges színezéket vagy kőolajszármazékokat, ráadásul úgy lettek tervezve, hogy jól szellőzzenek, és ne fülledjen be alattuk a bőr.
A szellőzés hiánya önmagában is pelenkakiütéshez vezethet. A meleg, nedves környezet szinte tálcán kínálja a lehetőséget a gyulladásra, főként, ha még a pelenka is műanyag hatású zárórétegekkel lett kivitelezve.
Tapasztalat – vagy inkább megelőzés?
Sok szülő csak akkor vált, amikor már problémát jelent a kipirosodott, fájdalmas bababőr. Talán te is így voltál vele – eleinte a „megszokott” pelenkát vetted, majd egyre gyakrabban láttad a kiütéseket, és rájöttél, valami nem stimmel. De ennek nem kell feltétlenül így történnie. Nem muszáj megvárnod, hogy baj legyen. Néha elég egy kis utánajárás, és máris sokkal tudatosabb döntést hozhatsz.
Ár-érték kérdése – meglepő lehet az eredmény!
Felmerülhet benned a kérdés, hogy vajon ezek a bőr- és környezetbarát megoldások nem kerülnek-e sokkal többe? Meglepődnél, ha tudnád, hogy nagyon sok esetben egyáltalán nem drágábbak a megszokott pelenkáknál – sőt, van, hogy olcsóbbak is. Az árkülönbség pedig eltörpül amellett, ha belegondolsz, mennyi kellemetlenségtől és sírástól kímélheted meg a babádat.
Szóval miért várnál a váltással? Ha már tudod, hogy létezik jobb alternatíva, talán itt az idő kipróbálni. Figyelj a baba jelzéseire, tájékozódj bátran, és válaszd azt, ami neki a legjobb – hiszen nincs fontosabb annál, hogy jól érezze magát a bőrében.











