Nagyköveti látogatás a debreceni Fazekas gimnáziumban
Diákokkal, az iskola vezetőségével és francia nyelvtanárokkal is találkozott Franciaország magyarországi nagykövete a debreceni Fazekas Mihály Gimnáziumban november 26-án, kedden. Jonathan Lacôte-ot elkísérte a látogatásra Matthieu Berton, a Francia Intézet igazgatója is. A július végén kinevezett nagykövetet Aranyi Imre, a gimnázium igazgatója fogadta, majd ezt követően Jonathan Lacôte első útja az egyik tanterembe vezetett, ahol azokkal a tanulókkal találkozott, akik az iskola magyar-francia két tanítási nyelvű képzésében vesznek részt, és jelenleg a 11. és a 12. osztályba járnak.
A kötetlen beszélgetésben a többi között arra volt kíváncsi a nagykövet, hogy a diákok jártak-e már Franciaországban, miért választották a francia nyelvet, és milyen terveik vannak a jövőt illetően: Debrecenben, Budapesten vagy esetleg külföldön szeretnének-e továbbtanulni. Jonathan Lacôte a Cívishír kérdésére elmondta: nagyon örül, hogy Debrecenben lehet, ahol egyébként korábban már járt. A várost „kis Frankofóniának” nevezte, utalva arra, hogy a Fazekas gimnáziumban magas szinten folyik a diákok francianyelv-tanítása, továbbá Debrecenben működik az ország öt Alliance Française egyesületének egyike, az egyetemen pedig a francia tanszék. Hozzátette: a diákokkal folytatott beszélgetés alkalmával nagyon jó benyomásokat szerzett, és kiemelte, hogy jelenleg a debreceni Fazekas Mihály Gimnázium a két tanítási nyelvű gimnáziumok rangsorában az első helyet foglalja el.
Aranyi Imre igazgató érdeklődésünkre hangsúlyozta: az iskolában magának a francia nyelvnek az oktatása nagy hagyományokkal rendelkezik, hiszen ez egészen a 19. századra nyúlik vissza. Az 1960-as évektől már francia tagozat működött az iskolában, majd 2000-től indították el a két tanítási nyelvű oktatást, ami azt jelenti, hogy a diákok egy tanéven át heti 18 órában tanulnak franciául, és ez idő alatt egy B2-es nyelvvizsga szintjére általában el is jutnak. A nyelvi előkészítő év után kezdik meg a gimnáziumi tanulmányaikat, amelynek során legalább három tantárgyat franciául is tanulnak, így a francia civilizációt, a biológiát, a matematikát és a történelmet. Ezek közül minimum kettőből francia nyelven kell érettségizniük. A két tanítási nyelvű osztályokban évfolyamonkét 15-17 gyermek tanul franciául, míg más osztályokban emelt szinten vagy akár második idegennyelvként, heti három órában is tanulható a francia.
Az iskola és a nagykövetség kapcsolatát Aranyi Imre „élőnek” jellemezte, a képzés színvonalát firtató kérdésünkre pedig elmondta: az Országos Középiskolai Tanulmányi Versenyen (OKTV) legutóbb a debreceni Fazekas Mihály Gimnázium diákja végzett az első helyen.