Mennyire működik hatékonyan egy split rendszer hidegben?

A klímákra hosszú ideig csupán a nyári hűsítés hatékony eszközeiként tekintettünk, az utóbbi időben azonban egyre többen döntenek mellettük a téli fűtés során is. De vajon mennyire hatékonyak ezek a rendszerek a hideg időszakban? Milyen előnyökkel járhat a használatuk? Az alábbiakban ennek járunk utána.
Mit jelent a split klímarendszer?
A split klíma kifejezés újdonságként hangozhat annak ellenére is, hogy a legtöbb háztartás ezzel az eszközzel van felszerelve. A split, vagy osztott klíma ugyanis egyszerűen azt jelenti, hogy a berendezés egy beltéri és egy kültéri egységből áll: a hűtő-fűtő rész a lakásba, míg a kondenzátor és a kompresszor a kültéri egységbe kerül. Ennek köszönhetően a split klíma használata nem jár együtt zajjal, hűtés során pedig a szerkezet lakásban lévő része sem melegszik fel.
A mono split klíma azt jelenti, hogy a kültéri egységhez egyetlen beltéri egység csatlakozik, létezik azonban multi split klíma is, melyhez több beltéri egységet kapcsolhatunk, így egyszerre akár több helyiség hőmérsékletét is szabályozhatjuk.
A klíma külső és belső részét egy hőszigetelt rézcső köti össze, a hatékonyság pedig annál jobb, minél közelebb van egymáshoz a két egység. Ezek az eszközök fűtési módban hőszivattyúként működnek: a kinti levegőből elvonják a hőt, amit a lakásba vezetnek.
Mennyire hatékony a klíma használata a hideg hónapokban?
A klíma beszerelése esetén természetesen az egyik legfontosabb kérdés az, hogy milyen mértékben fogja megemelni annak használata az energiafogyasztásunkat. Ezzel kapcsolatban jó hírekkel szolgálhatunk, hiszen a modern, hatékony klímák energiafogyasztása akár 75-80 százalékkal is csökkentheti a fűtési költségeket az egyéb elektromos megoldásokkal összehasonlítva.
Ha jelenleg gázzal fűtünk, az összehasonlítás nem ennyire egyszerű, mivel a villany és a gáz ára között jelentős különbségek lehetnek, bizonyos mérések azonban azt mutatják, hogy egyes modern gázkazánokhoz képest is jelentős, akár 10-15 százalékos is lehet a megtakarítás, amennyiben a klímás fűtést választjuk.
De hogyan lehetséges ez? Ahogy említettük, a split klíma fűtés során hőszivattyúként működik, ami azt jelenti, hogy a hőenergiát az egyik helyről a másikra szállítja.Ezt a hőenergiát klímánk a levegőből nyeri, így áramra csak az eszköz üzemeltetéséhez, nem magához a fűtéshez van szükség.
Azt fontos tudni, hogy a fűtésre használt klímák hatékonysága enyhébb időben a legnagyobb: ha a kinti hőmérséklet 5-7 Celsius fok körül alakul, biztosak lehetünk abban, hogy a gázfűtés használatánál kedvezőbb áron tarthatjuk melegen a lakásunkat. Ha az ez ennél hidegebb téli napokon is kizárólag a klímával szeretnénk fűteni, érdemes egy téliesített külső egységet beszerezni, mely elsősorban a fűtésre van optimalizálva, ellenkező esetben magasabb energiaköltségekkel számolhatunk.
A téli klímahasználat előnyei
Lássuk, hogy – az energiaköltségek csökkentése mellett – miért is lehet jó választás a split klíma használata a hidegebb napokon.
Először is fontos, hogy más fűtési rendszerekkel összehasonlítva a klíma beszerzése és beszerelése is olcsóbb lehet, sőt, egyszerűbb is. Itt ugyanis nincs szükség különböző engedélyekre, komolyabb bontásra vagy átépítésre: elég arra figyelni, hogy az ingatlan elektromos hálózata megfelelő teljesítményű legyen.
A fűtésre is használt klímákat érdemes a fűtési és hűtési szezon előtt is ellenőriztetni, tisztítatni, szerencsére azonban a komolyabb meghibásodás meglehetősen ritka, a karbantartási, szerelési költségek pedig alacsonyabbak, mint egy hagyományos kazáné. Fontos szempont az is, hogy a modern klímákat légszűrőkkel szerelik fel, melyek segítenek a lakás levegőjének tisztításában, a páramentesítő funkció pedig segít megelőzni a penész megjelenését.
A klíma télen is hatékony lehet – de használjuk okosan
Ha a célunk a fűtés költségeinek környezetbarát módon való csökkentése, akkor a split klímák használatával csakis nyerhetünk; ehhez persze az is fontos, hogy legyünk tisztában a megfelelő működtetéssel. Ha több helyiségben szeretnénk használni, oda kell figyelni a beltéri egységek taktikus elhelyezésére, ha pedig a kinti hőmérséklet jelentősen csökken, könnyen lehet, hogy alternatív fűtési megoldásra is szükségünk lesz – ha ezt el akarjuk kerülni, válasszunk egy speciális, téliesített külső egységgel felszerelt légkondicionálót.













