Megnyílt a nemzetközi művésztelep Hortobágyon
A Hortobágyi Káplár Miklós Nemzetközi Művésztelep Egyesület által szervezett művésztelep megnyitóját tartották július 14-én Hortobágy településen, a Titi Éva Faluházban. Az eseményen a vendégeket Jakab Ádám, Hortobágy polgármestere és H. Csongrádi Márta, az egyesület vezetője, Kölcsey-díjas fotó- és képzőművész köszöntötte. A tábor zárókiállítása július 19-én lesz, tehát ezen a héten alkotnak a művészek.
A megnyitó előtti héten hatalmas vihar söpört végig a pusztán, ami valóságban is megtisztította, felüdítette a Hortobágyot. Ilyen környezetben kezdhette meg munkát a több ország művészeit fogadó alkotótábor. Jakab Ádám szavaival élve:
– A Hortobágy most egy vihar után van, megtisztult és újra kivirult a természet. Ezt az arcát mutatja most a képzőművészeknek, akik az alkotásaikon keresztül meg tudják mutatni magukat. Tiszta szívből kívánok inspiratív pillanatokat mindenkinek ezen a héten.
Az esemény másik házigazdája, H. Csongrádi Márta személyes hangú megnyitójában a tábor szellemiségéről és történeti jelentőségéről beszélt. Kiemelte: nem egy „gittegylet” hívta meg az ide érkező művészeket, hanem egy olyan művésztelep, amely mögött évtizedek munkája, közössége és értékrendje áll.
– Amikor én 1986-ban először kerültem ide, mint fotós, már akkor is érezni lehetett azt a közösségi szellemet, amelyet Maghy Zoltán festőművész, a tábor létrehozója, és az alapítók – Boromisza Tibor és Káplár Miklós – képviseltek. Maghy Zoltán nemcsak alapító, hanem példaadó ember is volt, aki türelemmel, szeretettel és bölcsességgel vezette a művészközösséget. Hosszú éveken át szoros barátság fűzött minket össze, családjaink is összejártak
– emlékezett vissza az egyesület elnöke.
A tábor az évek során a hortobágyi térség meghatározó művészeti eseményévé vált, nem csupán regionális, hanem nemzetközi jelentőséggel is bír. A kezdetekben télen voltak a táborok, februárban és márciusban két turnusban, néha mínusz 25 fokos hidegben is születtek alkotások. A világ számos országából – Japántól Kazahsztánig – érkeztek ide művészek, és az egyesület nemcsak itthon, hanem külföldön is több tucat kiállítást rendezett: például Kijevben, sőt az Egyesült Államokban és Ausztriában is.
2009 után néhány év szünet következett a támogatások elmaradása miatt, de 2012-ben ismét fellángolt az alkotókedv: tíz művésszel újraindult a tábor. 2018-ban az egyesület megalakulása új lendületet adott a közösségnek, ma már 17 taggal működik, és a Hortobágyi Önkormányzat mellett Tiszafüred is rendszeresen biztosít bemutatkozási lehetőséget.
H. Csongrádi Márta a Cívishír kérdésére elmondta, hogy az idei alkotótábor külön tematikával is készül: a kitelepítettek emléke előtt is tisztelegnek az itt születő művekkel. A tervek szerint a művészek ellátogatnak Kónyára is, ahol még ma is áll egy barakképület – ez az emlékezés egyik szimbolikus helyszíne lehet.
A Káplár Miklós Nemzetközi Művésztelep nem csupán egy esemény, hanem élő kapcsolódás a térség történelméhez, hagyományaihoz és a kortárs művészethez.



















