Letartóztathatják Till Tamás gyilkosát
A Till Tamás megölésével gyanúsítható férfi letartóztatását indítványozta a Bács-Kiskun Vármegyei Főügyészség december 13-án – tudatták közleményben az MTI-vel.
A főügyészség aljas indokból, különös kegyetlenséggel, tizennegyedik életévét be nem töltött személy sérelmére elkövetett emberölés miatt indítványozta a Till Tamás megölésével gyanúsítható férfi letartóztatását.
A Till Tamás sérelmére 2000. május 28-án elkövetett minősített emberölés miatt indult nyomozás eredményeként a Bács-Kiskun Vármegyei Rendőr-főkapitányság azonosította a bűncselekmény elkövetésével gyanúsítható személyt.
A férfit a törvényességi felügyeletet ellátó Bács-Kiskun Vármegyei Főügyészség felhívására a nyomozó hatóság csütörtökön előállította, őrizetbe vette és gyanúsítottként hallgatta ki, majd előterjesztést tett a letartóztatására.
Az ügyészség a kiemelt tárgyi súlyú, élet elleni bűncselekmény elkövetésével gyanúsítható személlyel szemben – a jelenlétének biztosítása érdekében – a legszigorúbb kényszerintézkedés, letartóztatás elrendelésére tett indítványt, amelyről a Kecskeméti Járásbíróság nyomozási bírája fog dönteni.
A Bács-Kiskun Vármegyei Főügyészség álláspontja a büntethetőség elévülése kapcsán az, hogy mind az elkövetéskori, mind a jelenleg hatályos Büntető törvénykönyv kizárja a büntethetőség elévülését minősített emberölés esetében.
Az elévülés kizártsága a bűncselekményhez kapcsolódik – a hatályos törvényben az életfogytiglani szabadságvesztéssel fenyegetettsége miatt –, nem pedig az elkövetőhöz. A fiatalkorú gyanúsítottak, vádlottak esetében a Büntető törvénykönyv a büntethetőség elévülési határidejének számításával összefüggésben tartalmaz speciális szabályokat.
Figyelemmel azonban arra, hogy a minősített emberölés elévülését a törvény kizárja, elévülési határidő számítása ebben az esetben fogalmilag kizárt, így a speciális rendelkezések sem alkalmazhatók e tekintetben. Az tehát, hogy a megalapozott gyanú szerint a gyanúsított fiatalkorúként követte el a bűncselekményt, a büntethetőség elévülése szempontjából nem bír jelentőséggel.
A fiatalkorúakra vonatkozó kedvezőbb szabályokat kizárólag a kiszabható büntetés mértékének meghatározása során kell figyelembe venni – közölte a főügyészség.