Lépést tartani a korral

A technológiai fejlődés ma már nem a multik privilégiuma: egyre több kisvállalkozás is felismeri, hogy a digitalizációba fektetni nem csupán versenyelőnyt jelent, hanem a túlélés kulcsa is lehet. Ennek egyik legfontosabb eleme a felhőmigráció vagy cloud migration, azaz az adatok és alkalmazások hagyományos, on-premise rendszerekről való áthelyezése a felhőalapú infrastruktúrába. Ez a folyamat a kisvállalkozások számára különösen előnyös lehet, akár a költséghatékonyság, a rugalmasság vagy a biztonság szempontjából vizsgáljuk a kérdést – lássuk, miért.
Mi az a felhőmigráció?
A cloud migration az a folyamat, melynek során egy vállalkozás az IT-technológia eszközeit, a fájlokat, adatbázisokat, szoftvereket átköltözteti a felhőbe, azaz olyan, távoli szerverekre, melyeket nem a cég, hanem külső szolgáltatók üzemeltetnek. Ez lehetővé teszi, hogy a vállalat bármikor, bárhonnan hozzáférjen az adataihoz, és ne legyen többé szükség a drága helyi szerverek beszerzésére, fenntartására és karbantartására.
Ha valaki szeretne versenyképes maradni a digitális korban, előbb-utóbb mindenképpen érdemes lehet sort kerítenie a migrációra, ami számos pozitívummal jár együtt az IT-költségek csökkentésétől kezdve a hatékonyság javításán keresztül az adatbiztonság és a compliance biztosításáig. A cloud migration azt is lehetővé teszi, hogy a szervezetek olyan, innovatív szolgáltatásokat vehessenek igénybe, mint a mesterséges intelligencia – a döntést tehát érdemes meghozni. Lássuk a legfontosabb előnyöket!
Költségek optimalizálása
Egy kisvállalkozás számára az első években az egyik legfontosabb szempont a költségek alacsony szinten tartása. A felhőalapú szolgáltatásoknak köszönhetően azonban nem csupán az informatikai eszközökkel, így a szerverek, hardverek beszerzésével, tárolásával és karbantartásával kapcsolatos kiadások csökkenthetők, hanem akár az iroda fenntartásával járó költségek is. Ha ugyanis a működéshez szükséges dokumentumok, szoftverek távolról is elérhetőek bárki számára, a munkavállalók feladataikat bárhonnan el tudják látni, így lehetőség van akár hibrid jellegű, akár remote foglalkoztatásra is.
Egy vállalkozás beindítása mindenképpen költséges folyamat, ha azonban a dolgozók számára nem kell irodát és infrastruktúrát biztosítani, a kiadások jelentősen csökkenthetők – sőt, a távmunka lehetősége a munkaerő megtartásában is segítséget jelenthet.
Skálázhatóság, rugalmasság
A kisvállalkozások – ideális esetben – dinamikusan fejlődnek, változnak. Lehet, hogy az egyik hónapban még csak néhány ügyféllel dolgoznak együtt, egyszer csak hirtelen megnő az általuk kínált termék vagy szolgáltatás iránti érdeklődés. Ezt a változást az IT-rendszernek is gyorsan követnie kell, ellenkező esetben a csalódott ügyfelek jó eséllyel a konkurencia felé fordulnak. A skálázhatóság egy rendszer képessége arra, hogy megnövelt terhelés mellett is képes hatékonyan működni, rugalmasan alkalmazkodni a megváltozott igényekhez, a felhőalapú megoldások pedig éppen ezt teszik lehetővé.
Adatbiztonság
Bizonyára mindenkivel előfordult már, hogy egy dokumentum szerkesztése közben azt a változtatások mentése nélkül zárta be, esetleg egy áramszünet vezetett az adatvesztéshez. Ez rendkívül kellemetlen helyzeteket eredményezhet, hiszen sokszor csak jelentős pótmunka árán tudjuk pótolni a veszteséget. A felhőmigrációt követően ettől nem kell tartani, hiszen itt automatikus mentések biztosítják az adatok gyors helyreállíthatóságát.
A fentiek ellenére is sokan tartanak még ma is attól, hogy a felhő nem biztonságos, az adatainkhoz egy kis informatikai tudással bárki hozzáférhet. A valóság azonban az, hogy a szolgáltatók rendkívül komolyan veszik a kérdést, és jelentős erőforrásokat fordítanak a biztonsági rendszerek fejlesztésére. Száz százalékos biztonságot persze semmi nem garantál, ezek a megoldások azonban sokkal fejlettebbek, mint az, amit egy kisvállalkozás saját erőforrásból ki tudna építeni.
Az a tény, hogy a felhőszolgáltatók garantálják számunkra a biztonságot, azzal is együtt jár, hogy segítségükkel könnyebben megfelelhetünk a GDPR előírásainak, ami egy startup számára szintén hatalmas segítséget jelent.
Segítség minden vállalkozásnak
A cloud migration nem a multik kiváltsága: a kisvállalkozások is rengeteget profitálhatnak belőle. A költséghatékonyság, a rugalmasság, a biztonság és a mobilitás olyan előnyök, melyek segíthetik a cégeket abban, hogy lépést tartsanak a korral, ez pedig ma már a folyamatos fejlődés és a hatékonyság elengedhetetlen feltétele.













