Leendő diákjait fogadta a polgári szakképző iskola
Leendő diákoktól volt hangos november 23-án a Berettyóújfalui Szakképzési Centrum József Attila Szakképző Iskola, ahol nyílt napra várták a pályaválasztás előtt álló fiatalokat. A gyerekek először Strubáné Fenyves Anita igazgató tájékoztatóját hallhatták, aki elmondta: az intézményben szakképzőiskolai oktatás folyik, ami azt jelenti, hogy a tanulók hároméves képzésben vesznek részt, de aki szeretne továbbtanulni, esti tagozaton két év alatt az érettségit is megszerezheti.
Az iskolában a 9. évfolyamon ágazati alapoktatást kapnak a diákok, majd ezt követi az ágazati alapvizsga, szakmát csak ezután választanak a gyerekek, akik a 10. és a 11. évfolyamon duális képzésben vesznek részt, és akkor már a cégeknél munkabért kapnak.
Az intézmény két ágazatban három szakmát kínál a diákoknak. A kereskedelem ágazatban kereskedelmi értékesítőnek, a turizmus-vendéglátás ágazatban szakácsnak, valamint pincér-vendégtéri szakembernek képezik a hallgatókat. Kiemelte, hogy korszerűen felszerelt tanműhellyel, tanbolttal, tanétteremmel, tankonyhával rendelkeznek.
Nagy hangsúlyt fektetnek a tanulók digitális kompetenciájának fejlesztésére, az élményszerű oktatásra, így szinte az összes tantermüket interaktív táblával szerelték fel. Az intézmény vezetője beszélt arról is, hogy komoly motiváló tényező a diákok körében a szakképzési ösztöndíj rendszere, amely már az első évben is 16 ezer forint havonta. Megjegyezte, hogy az ágazati alapvizsgán jellemzően jól szerepelnek a diákjaik, akik tisztában vannak azzal, hogy ennek az eredménye már beleszámít a szakmai vizsgába is, amelynek sikeres teljesítése esetén egyszeri pályakezdő juttatásban részesülnek, és 4,5-es átlag felett ez az összeg meghaladja a 300 ezer forintot is.
Bálintné Dovák Andrea, a BSZC József Attila Szakképző Iskola igazgatóhelyettese a többi között az intézmény jó megközelíthetőségéről beszélt. Mint mondta, közel van a buszmegálló, a kerékpárút, ami megkönnyíti az iskolába járást. Beszámolt azokról a korszerűsítésekről is, amelyek komfortosabbá teszik a gyerekek és a tanárok mindennapjait: napelemeket szereltek fel az épületre, nyílászárókat cseréltek ki, burkolatokat újítottak fel, modern bútorokkal szerelték fel az intézményt. Kiemelte az iskola családias hangulatát, és azt, hogy nemcsak oktatják, hanem nevelik is a hozzájuk járókat.
A közismereti tantárgyak mellett a szakmai tárgyakat is felkészült szakemberek oktatják – mondta, hozzáfűzve, hogy az első év után már angol szakmai idegen nyelvet tanulnak a diákok, akik közül évfolyamonként többen is részt vesznek szakmai versenyeken.
Gulyásné Lovász Mária, a diákönkormányzat segítő tanára az intézmény tanórán kívüli programjairól tájékoztatta az érdeklődőket, kiemelve, hogy egész évben színes kínálattal igyekeznek emlékezetessé tenni a diákéveket. Megünneplik a jeles napokat, kirándulásokat szerveznek. Legutóbb például Szlovákiában, Losoncon jártak, de megnézték a Füleki várat is. A sportolás iránt érdeklődők is szép számmal találnak lehetőséget az iskolában, ahol például foci- és kosárlabda-bajnokságot is rendeznek. Az Erasmus program segítségével külföldi utakon is részt vehetnek a diákok, így legközelebb, tavasszal Görögországba utazhatnak majd.
A BSZC József Attila Szakképző Iskola legnagyobb duális partnere a Tesco, sok gyerek tölti a gyakorlatát a multinacionális vállalat tiszaújvárosi áruházában. Szabó-Benke Lajos áruházvezető egyebek mellett arról beszélt a gyerekeknek, hogy cégüknél a duális képzés ideje alatt 101 ezer 500 forint munkabért és egyéb juttatásokat, például cafetériát is kapnak a tanulók.
A tájékoztatót követően interaktív foglalkozásokon vehettek részt a fiatalok, akik a különböző állomásokon más-más területekbe nyerhettek betekintést. Kipróbálhatták, mennyire ismerik az egyes fűszereket, az éttermi eszközöket, bepillanthattak a teafőzés kultúrájába, a mézeskalács-sütés rejtelmeibe, megnézhették, hogyan kell megteríteni egy asztalt, és játékos sportvetélkedőn is kipróbálhatták a tudásukat.