Kerület- és területszámítás mesterfokon

Rontottál el valaha dolgozatot azért, mert rosszul számoltad ki egy síkidom kerületét vagy területét? Bosszankodtál, mert rögtön a példa elején vétettél, és így az egész levezetés hibás lett? Segítünk pár tippel, hogy legközelebb ne ess ebbe a csapdába!
Ha tudod, melyek a leggyakoribb buktatók, és hogyan kerülheted el őket, a következő felmérésnél sokkal magabiztosabb leszel. Először is, nem árt egy kis segítség. A GOMATEK matek korrepetálás például kifejezetten középiskolásoknak szól, és interaktívan is részt vehetsz rajta, vagyis ki sem kell mozdulnod otthonról.
Ezt véti el minden diák!
A négyszögek kerületének kiszámítása során gyakori hiba, hogy a tanulók összeszorozzák az oldalakat, ahelyett, hogy egyszerűen összeadnák őket. A területnél ugyanez fordítva: a szorzás helyett összevonás szerepel megoldásként. A kör esetében a sugár és az átmérő fogalma keveredik, ezért pontatlan a végeredmény.
Még azoknál is előfordul, hogy rossz helyre írják be a magasságot és az alapot, akik egyébként jó képletet használnak a háromszögek területének kiszámításánál. A helytelen mértékváltások, az oldalak, szögek rossz megadása szintén gyakori hiba.
Tippek a hibák elkerüléséhez
- Mindig ellenőrizd a számításaidat! Ha valami nem stimmel, nézd át újra a lépéseket, és ne csak a megérzéseidre hagyatkozz!
- Minél többet gyakorolsz, annál jobban megérted a fogalmakat. Ne félj hibázni, hiszen ebből is tanulsz!
- Rajzold le a síkidomot, jelöld be az oldalakat, a szögeket és a magasságokat! Hidd el, ez sokat segít a fogalmak tisztázásában és a helyes számításban.
- Mindig ügyelj arra, hogy azonos mértékegységeket használj. Az átváltáshoz használj számológépet, ha szükséges.
Mielőtt nekifogsz a példáknak…
Fáradtan könnyebb hibázni. Próbálj kipihenten és nyugodtan hozzálátni a feladatok megoldásához, és ne daráld egyiket a másik után, hanem tarts szünetet!
Tanulmányozd a levezetéseket, így könnyebben felismerheted a saját hibáidat is. Ha lépésről lépésre leköveted egy-egy példa megoldását, könnyebb lesz megérteni, hogy született meg a helyes megoldás.
Bátran kérj segítséget! Kérhetsz online korrepetálást, egyéni vagy csoportos támogatást. Utánanézhetsz az oktatóanyagoknak, videóknak is. Az interaktív GOMATEK tanfolyamokon önállóan tanulhatsz, de chaten vagy videós formában is kérdezhetsz a szaktanártól.
Miért szentelj időt a geometriára?
A geometriai ismeretekre nem csak akkor van szükséged, ha tovább szeretnél tanulni, és mérnöki vagy informatikai pályát céloztál meg. Könnyebb lesz átrendezni a szobádat, ha tudod, hogyan számold ki a területét, de már egy kerítés felállításához is kellenek a jó öreg képletek.
Mint minden matekfeladat, ezek is fejlesztik a logikai és a problémamegoldó képességed, megtanítanak arra, hogy figyelj a részletekre. Már ezért megéri, pedig még nem is említettük a jobb jegyeket!










