Képzőművészeti, irodalmi és zenei tehetségfejlesztéstől volt hangos az Irinyi
A Debreceni SZC Irinyi János Technikum a Nemzeti Tehetség Program NTP-TEHETSEG-23-0104 azonosító számú pályázatának keretein belül „Képzőművészeti, irodalmi és zenei tehetségígéretek komplex fejlesztése” címmel a korábbiakhoz hasonlóan a 2023/2024-es tanévben is tehetséggondozásra és alkotásra koncentráló programot valósított meg, melynek záró rendezvényét június 14-én tartották.
A pályázatban Mészáros Judit oktató a rajz- és a képzőművészeti tehetségek kibontakoztatásáért volt felelős, míg Papp-Szalai Sándor igazgatóhelyettes a szervezési és koordinálási feladatok mellett irodalomtanári, valamint több éves szerkesztői és irodalomszervezői tapasztalatával segítette a diákok írói vénájának kibontakozását, illetve zenészként aktívan részt vett a diákok zenei képességeinek minél teljesebb körű fejlesztésében is. Ennek eredményeképpen a programba bevont zenei tehetségígéretekkel közösen megalakult a MellékProgram elnevezésű könnyűzenei formáció is. A fent említett két oktató munkáját erősítve és mintegy kiegészítve Kocsis Anett iskolapszichológus feladata pedig az volt, hogy a diákokból egy összeszokott, jól együttműködő igazi csapatot kovácsoljon a tanév végére, személyiségük és önismeretük fejlesztését és kibontakoztatását is szem előtt tartva.
A megvalósítás teljes ideje alatt kifejezetten nagy hangsúlyt fektettek arra, hogy a tehetségek kibontakoztatása mellett minél szélesebb körű élményalapú ismeretbővítésre és a kikapcsolódásra is legyen lehetősége a tanulóknak. Ennek részeként a csoport igen impozáns környezetben, a nemrég teljesen felújított Csokonai Színházban vehetett részt egy színházi előadáson, majd elmerülhetett a kortárs képzőművészet világában is a debreceni MODEM kiállítótereinek és kiváló múzeumpedagógusának segítségével. Az alkotás és a tanulás fáradalmait pedig egy szabadulószobába szervezett program segítségével pihenték ki.
A program részeként egy egynapos budapesti kirándulás is megvalósult, ahol a diákok megtekintették a Van Gogh – Az Immerzív Élmény elnevezésű, a modern technológiát a klasszikus múzeumi körülményekkel ötvöző kiállítást a BOK Csarnokban. Lélegzetelállító és magával ragadó élmény volt, rengeteg inspirációt adott a tehetségígéretek számára. Majd a Városligetbe látogattak el, ahol a Magyar Zene Háza impozáns, a múltat és jelent a környezettudatosság jegyében ötvöző épületét járhatták be. Megismerkedhettek nem csupán a zene kialakulásával, hanem annak alakulástörténetével, technikai újításaival is a vokalitás megjelenésétől egészen napjaink populáris zenei irányzataiig. Közben beleshettek az itt kialakított három koncerthelyszínre valamint azok kulisszái mögé is, s testközelből tapasztalhatták meg milyen folyamatok zajlanak a „backstage”-ben egy-egy koncert vagy előadás előtt.
A program záró rendezvényét június 14-én tartották: itt a diákok megkapták az éves szorgalmukért az elismerést, s megmutathatták tehetségük fejlődési ívét egy kiállítás, felolvasás és zenei előadás formájában.
A programban az alábbi diákok vettek részt: Barna Olivia, Dihen Lili Anna, Fodor Zoltán, Horváth Noémi Bianka, Horváth Zoé Lilien, Kiss Noémi, Nádházi Nóra, Nagy Ágota, Sallai Réka és Szabó Jázmin Judit.