Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Kapuk zárva, szemek nyitva – civilek járőröznek Debrecenben

Cívishír | 2025. 08. 08. | 10:02:31
Egy Facebook-csoportból szerveződött meg a közösség; tagjai figyelik a gyanús mozgásokat, és értesítik a hatóságokat.
Kapuk zárva, szemek nyitva – civilek járőröznek Debrecenben
Vaál Julianna részletesenismertette az elmúlt napok történéseit (Fotó: Cívishír)
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ahol a biztonságot veszély fenyegeti, ott a közösség ereje mutatkozik meg igazán. Így történt Debrecen keleti részeiben is, ahol július végétől egyre több szóbeszéd, majd konkrét eset jelezte: besurranó tolvajok jelentek meg a Szabadságtelepen, Geréby-telepen, a Csapókertben és a környező utcákban. Eleinte lopások, üzletfeltörési kísérletek borzolták a kedélyeket, majd egyre gyakoribbá váltak a betörési próbálkozások, olykor úgy, hogy a tulajdonosok otthon tartózkodtak.

A fordulópontot Vaál Julianna esete hozta el, akinek otthona előtt egy júliusi napon négy ideg jelent meg, akik gyanúsan viselkedtek. A jelenetet egy szemfüles arra járó rögzítette, a rendszámot is feljegyezte, majd a felvételt átadta Juliannának, ő továbbította a rendőrségre és az önkormányzati képviselőnek.

Ez az eset indította el a gondolatot: önmaguk biztonsága érdekében ideje megszervezni egy önkéntes alapon működő, helyi lakosokból álló csoportot.

Julianna először személyesen járt körbe a szomszédságban, figyelmeztetve mindenkit, hogy zárják a kapukat és legyenek éberek. Ez eredménytelen volt. Az igazi áttörést a témában a Facebook-csoport életre hívása hozta meg: két nap alatt több mint ezer tag csatlakozott a frissen létrehozott csoporthoz, ahol valós idejű bejegyzésekben jelezték a gyanús eseményeket. Az információk gyorsan terjedtek, a lakók nappal és éjjel is figyelőszolgálatot vállaltak.

Nem hivatalos polgárőrségről van szó – annak létrehozásához túl sok adminisztrációra lenne szükség –, hanem civil, önkéntes összefogásról. Tagjai politikai és más egyéb hovatartozástól függetlenül, egyetlen céllal dolgoznak: megóvni saját és szomszédaik biztonságát. A gyanús járművekről, idegen rendszámokról azonnal értesítik a 112-t, vonalban maradnak a hatóságokkal, amíg a rendőrök kiérkeznek, majd a csoporton belül is tájékoztatják egymást az intézkedésekről.

Az összefogásnak már kézzelfogható eredménye van: augusztus 3. óta nem történt újabb besurranás a környéken.

A lakosok nyugodtabban alszanak, a közterületi jelenlét és a gyors reakció elriasztja a próbálkozókat. A közösség egységét kis táblák is jelzik a kapukon – ez nemcsak figyelmeztetés a rossz szándékúaknak, hanem a szolidaritás szimbóluma is.

Vaál Julianna részletesenismertette az elmúlt napok történéseit (Fotó: Cívishír)

Az augusztus 2-án megtartott első lakossági fórumra mintegy százan érkeztek. A következő fórumot augusztus 9-én tartják a Nagybánya utcai kondiparkban, ahol már a rendőrséggel és az önkormányzati képviselővel folytatott egyeztetés tapasztalatairól is beszámolnak. Téma lesz a vagyon- és személybiztonság további megerősítése, a megelőzés és a jogszerű fellépés lehetőségei.

Vaál Julianna elmondta: bár akadtak, akik óva intették a kezdeményezéstől, a többség támogatása és az eddigi sikerek bizonyítják, hogy a kitartó, törvényes eszközökkel végzett közös munka működik. A csoport fennmarad, sőt nyitott más városrészek és települések felé is, ahol hasonló tapasztalatokra van szükség.

– Azért hoztam létre a Debrecen! Szabadságtelep betörő, tolvaj figyelmeztető! csoportot, hogy felhívjam a figyelmet egy számomra, számunkra fontos ügyre, a besurranások és betörések veszélyére. Egyedül nem tudnám sikerre vinni ezt a csoportot, így számítok a lakóközösségünk segítségére, hiszen szentül hiszem, hogy egymás kezét megfogva, egymás mellé állva csodákra vagyunk képesek. Újra visszatér a rend és béke az otthonainkba – osztotta meg gondolatait Vaál Julianna.

A Szabadságtelep és környéke tehát példát mutatott: ha a biztonság veszélybe kerül, a közösség összefogása és a hatóságokkal való szoros együttműködés képes visszaállítani a nyugalmat. A civil járőrök jelenléte és a gyors információáramlás nemcsak elriasztotta a bűnözőket, hanem megerősítette a szomszédok közötti bizalmat is.

CH

További híreink
Fogadta a polgármester Debrecen ifjú bajnokait
Fogadta a polgármester Debrecen ifjú bajnokait
Papp László támogatásáról biztosította debreceni utánpótlásnevelést.
Útlezárás a Magyarország–Kazahsztán meccs miatt
Útlezárás a Magyarország–Kazahsztán meccs miatt
Változik a forgalmi rend Debrecenben.
Gázolt a vonat: már nincs késés a debreceni vonalon
Gázolt a vonat: már nincs késés a debreceni vonalon
Kisújszállásnál ütött el egy embert az InterCity.
Két szakaszban közlekednek a debreceni villamosok
Két szakaszban közlekednek a debreceni villamosok
Baleset történt a Simonyi úton.
Tompa Enikő: újabb bírságokat kap a CATL
Tompa Enikő: újabb bírságokat kap a CATL
A vízügy és a környezetvédelmi hatóság is lecsap a debreceni gyárra.
Hosszú sor a debreceni ételosztáson
Hosszú sor a debreceni ételosztáson
A Demokratikus Koalíció helyi szervezete látta vendégül a rászorulókat.
Nem elég a Sziget-kék, még bocsok is születtek
Nem elég a Sziget-kék, még bocsok is születtek
Egyre nehezebb a verseny a debreceni állatkert számára, de nem csak ők küzdenek a jegyvásárlókért.
Világszínvonalú produkciók a debreceni színpadon
Világszínvonalú produkciók a debreceni színpadon
Záróvizsga-koncerttel fejezte be tanulmányait az egyetem kortárs könnyűzene alapképzési szak első végzős évfolyama.
Zöld folyadék: megbüntetik a CATL-t
Zöld folyadék: megbüntetik a CATL-t
A CATL debreceni telephelyénél május 5-én este bugyogott fel a csatornából a zöld színű folyadék.
Debrecen saját halottjának tekinti Polgár Sándort
Debrecen saját halottjának tekinti Polgár Sándort
Életével és munkásságával generációkat inspirált - írják.
Hirdetés
Hirdetés
Új elnöke van a DK-nak
Új elnöke van a DK-nak
Az elnökválasztáson eredetileg két jelölt indult, de egyikük visszalépett.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Fogadta a polgármester Debrecen ifjú bajnokait
Fogadta a polgármester Debrecen ifjú bajnokait
Papp László támogatásáról biztosította debreceni utánpótlásnevelést.
Hirdetés
Hirdetés
Történelmi meccset vív a magyar válogatott Debrecenben
Történelmi meccset vív a magyar válogatott Debrecenben
A Közép-ázsiai ország válogatottja pillanatnyilag a 109. helyen áll a FIFA-ranglistán.
Gyermekvédelem: jön az egymilliárdos kártalanítási alap
Gyermekvédelem: jön az egymilliárdos kártalanítási alap
Az új kormány miniszteri biztost nevez ki a gyermekvédelmi és javítóintézeti bántalmazási ügyek teljes feltárására.
Augusztusban érkezhet az iskolakezdési támogatás
Augusztusban érkezhet az iskolakezdési támogatás
Ám úgy tűnik, nem mindenki ugyanannyit kap majd.
Gazdaság
Nem csak lakni, élni is lehet Bojton
A fejlesztések mellett a közösségépítésre is egyre nagyobb hangsúlyt helyeznek a faluban.
Nem elég a Sziget-kék, még bocsok is születtek
Egyre nehezebb a verseny a debreceni állatkert számára, de nem csak ők küzdenek a jegyvásárlókért.
Nőtt a gyereklétszám, megújult az óvoda Kismarján
Három év alatt felújítások, új programok és egyre több beiratkozó érkezett a Tarka-Barka Óvodába.
A gyerekek jövőjébe fektet Mikepércs
Saját önkormányzati forrásból újul meg a Petőfi utcai óvoda udvara és környezete.
Támogatott tartalom
Debrecenben a lehetőségek városa épül
Debrecenben a lehetőségek városa épül
Nagyvállalatok és helyi cégek egyaránt toboroznak.
 Megnyílt Debrecen új prémium szépségszalonja
Megnyílt Debrecen új prémium szépségszalonja
Professzionális szolgáltatások a L’Essence De Luxe-ban.
Borünnep Debrecenben: idén is jön a FestiWine
Borünnep Debrecenben: idén is jön a FestiWine
A rendezvényt hagyományosan zenei és szabadidős programok is kiegészítik.
Ha nyár, akkor GSV-napok!
Ha nyár, akkor GSV-napok!
Az év legnagyobb építőanyagvására Debrecenben.