Kapu Tibor debreceni kísérlete életmentő lehet

A Nemzetközi Űrállomáson Kapu Tibor által elvégzett munka jelentőségét a hétköznapi emberek is tapasztalni fogják életük során - hangsúlyozta Ferencz Orsolya űrkutatásért felelős kormánybiztos az M1 csatornának.
Ferencz Orsolya kiemelte: a HUNOR program keretein belül elvégzett kísérletek olyan eredményeket produkálnak, amelyek hasznosíthatóak, piacképesek és földi technológiákba visszafordíthatók.
A kormánybiztos beszámolója szerint Kapu Tibor, aki az Axiom-4 küldetés legénységének tagjaként kedden tért vissza a Földre a Nemzetközi Űrállomásról (ISS), jelenleg családjával van, majd csaknem kéthetes rehabilitációs időszak vár rá, pihennie kell orvosi felügyelet mellett. Az űrhajósra vár még több kísérlet, amelyet a Földön végeznek el, valamint az űrben elvégzett kísérletek kiértékelése is hátravan.
Ferencz Orsolya emlékeztetett arra, hogy az eredetileg 14 naposra tervezett küldetés közel 20 napig tartott, mivel az ISS pozíciója olyan volt, hogy nem engedték a kidokkolást. Ez viszont Tibor számára hasznos volt, mert maximálisan ki tudta használni a plusz napokat - mutatott rá.
Ferencz Orsolya ismertetése szerint hétéves munka gyümölcse ez a küldetés, a Nemzetközi Űrállomáson elvégzett munka jelentőségét a hétköznapi emberek az életük során is tapasztalni fogják, többek között az ott elvégzett gyógyszerkísérleteknek köszönhetően.
A magyar kutatóűrhajós 25 kísérlete közül Ferencz Orsolya kiemelte a Debreceni Egyetem növénytermesztési kísérletét, amelyben retek-, búza- és paprikamagokból sikerült jó eredménnyel növényeket csíráztatni és hajtatni, és amelyről úgy vélte, hogy a klímaválság miatt kihívásokkal küzdő agráriumnak óriási megtérülést biztosít majd. "Ez az innováció legmagasabb szintje" - hangoztatta a miniszteri biztos, hozzátéve: azok a magyar egyetemek, amelyek részt tudtak venni a programban, a nemzetközi piacon versenyképesebbé váltak.
Ferencz Orsolya emlékeztetett arra, hogy Kapu Tibor mellett Cserényi Gyula is kiképzett űrhajós, aki a Földről segítette az űrállomáson dolgozó magyar kutatóűrhajós munkáját. Magyarországnak így már két felkészült asztronautája van, amely komoly versenyelőnyt jelent, ugyanis tizenkét ország van csak, amely elmondhatja magáról, hogy rendelkezik nemzeti űrhajóssal - hangsúlyozta a miniszteri biztos.






























