Így emlékezik Debrecen a gyász napján
Az aradi vértanúkra emlékeztek a hétfői gyásznapon Debrecenben, a kivégzett tábornokok emléktábláinál. Nagysándor József honvédtábornok kőhalmánál Papp László (Fidesz-KDNP) alpolgármester kiemelte: nemzetünk gyásznapján fejet hajtunk azok előtt a mártírok előtt, akik hazaszeretetükért életükkel fizettek, aki szeretett hazájuk függetlenségéért büszkén adták életüket.
Egy idegen hatalom idegenek által végrehajtott bosszúhadjáratát szenvedte meg az ország - utalt a szónok a szabadságharcot követő megtorlásokra, hangsúlyozva, hogy "a hadbírák között nem találunk magyarokat, a megszálló katonaság, a csendőrség, a Habsburg birodalom más nemzetiségeiből állt, s a magyar társadalom szinte egy emberként fordult szembe a szabadságharcot leverő idegen hatalommal".
Papp László szerint a 13 aradi vértanú halála beleégett a magyarság tudatába, haláluk nem volt hiábavaló: bátorságból, önzetlenségből, hazaszeretetből örök érvényű példát állítottak az őket követő generációk elé.
Debrecen alpolgármestere végezetül meggyőződésének adott hangot, hogy "hazánk mai függetlensége, szabadsága az aradi vértanúk áldozatvállalásának is köszönhető".
A megemlékezés után az önkormányzat, a kormányhivatal, a fegyveres erők és testületek, a pártok és a civil szervezetek koszorúkat, virágokat helyeztek el a kőhalomnál.
A debreceni megemlékezéssorozat a 2-es számú honvédségi toborzóiroda Péterfia utcai épületének falán elhelyezett Nagysándor József-emléktáblánál folytatódott, ahol Drót László alezredes, az 5. Bocskai István Lövészdandár parancsnokhelyettese emlékezett a tábornokra.
A nap folyamán a debreceni oktatási intézmények diákjai további nyolc helyszínen helyeztek el koszorúkat és virágokat Gróf Batthyány Lajos egykori miniszterelnök és az Aradon kivégzett tábornokok emléktábláinál.