Hosszúpályi homokján is gond a belvíz

Hosszúpályi településfejlesztésében is fontosak a sikeres pályázatok. Ezekről tájékoztatta a Cívishírt Zara András polgármester. Elmondta, a belvízelvezető-rendszer megújul a Hunyadi és a Kossuth utcában, valamint a Szabadság téren. A belvíz elleni védekezést az elvezetőrendszer kiépítésével a falu észak-nyugati területén kellene folytatni, a Földvár és a Zöldfa utca mélyebben fekvő részein kiadósabb esők után megáll a víz. Ilyen beruházást támogató pályázat azonban egyelőre nincs. És hogy lássuk, mekkora összegre lenne szükség, Zara András egy szemléletes példát hozott: – Egy korábban készült kalkuláció szerint a faluban a belvízelvezető-rendszer kiépítése többe kerülne, mint a teljes szennyvízelvezetőcsatorna-rendszeré, tehát több milliárd forintba – közölte.
Egy másik sikeres pályázat támogatásából út épül a Bajcsy-Zsilinszky utca felső szakaszán a temető irányába a vasúti átjáróig, továbbá az onnan kiinduló Ösvény, a Csokonai és a Földvár utcában.
Az utóbbiban kimarad a Zöldfa és a Molnárkút út közötti szakasz, azt saját forrásból tervezi megvalósítani az önkormányzat. Az önerős útjavításra egyébként minden évben különít el pénzt a falu vezetése, az idén több mint hárommillió forintot. Hosszúpályi egyébként igen jól áll szilárd burkolatú utak terén, utcái 90 százaléka aszfaltozott, mindössze hét utcában nincs ilyen útfedés. Gondot jelent viszont az utak romló állapota, valamint az, hogy azoknak jó része egykor mindössze három méter szélességben épült csak meg. Ezeket nemcsak javítani, hanem szélesíteni is kell, leginkább ott, ahol átmenő forgalmat is levezetnek. Az útépítés mellett a járdák készítésére és karbantartására is gondot fordít az önkormányzat. Az elmúlt két évtizedben 16 kilométer járdát építettek, továbbá mintegy ötezer négyzetméternyi parkolót és járdát térköveztek le a közmunkában gyártott betonelemekkel. Zara András megjegyezte, Hosszúpályiban nincs mindegyik utcában járda, mert az utca keskeny és a villanyoszlopok elhelyezése miatt nem lehet azt kialakítani. Az ilyen helyeken az aszfaltozott utakon közlekednek a gyalogosok.

Befejeződött a művelődési háznak és könyvtárnak otthont adó Zichy-kastély energetikai felújítása.
Az alapanyagárak emelkedése miatt a kivitelezéshez elnyert támogatási összeg nem volt elegendő, azt az önkormányzatnak ki kellett egészítenie. Az épületet kívülről szigetelték, háromrétegű üveggel ellátott nyílászárókra cserélték az ablakokat, átalakították a fűtési rendszert, így az egyes épületrészeket külön-külön lehet fűteni. A gondozási központra napelemek kerültek, az épületfelújítás következő fázisa a szigetelés és nyílászárók cseréje lesz. A polgármesteri hivatal épületénél is időszerű már az energetikai korszerűsítés, a hatékonyabb fűtés miatt napelemeket is kellene telepíteni. Az épületet egy régi, korszerűtlen gázkazánnal fűtik, emiatt kevéssé hatékony a működése, mi több, a rendőrség épületét is innen fűtik, mégpedig úgy, hogy nagy hőmennyiségvesztéssel egy föld alatti csövön vezetik át oda a meleg vizet.
– Közmunkára még mindig szükség van, hiszen sokan élethelyzetük, egészségügyi állapotuk, koruk miatt nem tudnak elhelyezkedni az elsődleges munkaerőpiacon. Korábban 300, most 81 közmunkásunk van. A hosszútávú programunkban az intézmények és a közterületek karbantartásán dolgoznak. A szociális programban utat, járdát javítanak, a hulladékot szedik össze a dolgozók. Az értékteremtő programba térkövet, vízelvezetőkbe betonelemeket gyártanak, továbbá az önkormányzat konyháira zöldséget termelnek, de ebből jut a piacra is. A bevételt pedig visszaforgatjuk a közmunkába. Az önkormányzatnak saját műszaki csapata van. Ha járdaépítési vagy kőművesmunka van, akkor azt a szakmai irányításuk mellett végzik a közmunkások, miközben megtanulják a szakma legalapvetőbb fogásait. Vannak asztalosaink is, ők például a rendezvényekhez készítik el az ülőalkalmatosságokat. Most már legalább 500 embert le tudunk ültetni – beszélt Hosszúpályi közmunkaprogramjáról Zara András polgármester.
CH

















