Hatmilliárdos földgázüzemet avattak Konyáron

Ünnepélyes keretek között avatták fel az ország legújabb és egyik legkorszerűbb gázfeldolgozó üzemét június 20-án Konyáron. A mintegy 6 milliárd forintos beruházással létrejött üzem az elmúlt 3 év – összesen 21 milliárdos – kelet-magyarországi beruházásainak utolsó eleme. Az üzem napi kapacitása 480 ezer köbméter, ami később, a találatok függvényében akár duplájára is emelhető.

David LeClair, az O&GD Central Kft. ügyvezető igazgatója szerint „Magyarország sorsa az, hogy egy energiaügyi nagyhatalom legyen”. A gyár egy nagyobb projekt része, melyben kutak, csővezetékek, illetve utak szerepelnek annak érdekében, hogy később a magyar nemzeti hálózatba lehessen táplálni a kinyert energiaforrást.
Az üzemben olyan csúcstechnológiás berendezések találhatók, melyek segítségével emberi beavatkozás nélkül, „önjáróan” üzemel a telep, az operátorok csak a gyár felügyeletét végzik. Az üzemet hazai cég tervezte, és a felhasznált anyagok 90 százalékát is Magyarországon gyártották.
– Azt kevesen tudják, hogy ahol most állunk, a lábunk alatt rengeteg gáz és sok termálvíz található, és Magyarország Izlandon kívül Európában a legforróbb geológiai alappal rendelkezik a hévizek tekintetében – mondta. David LeClair hozzátette, a konyári gázüzem avatása fontos esemény a cég életében. Abban a régióban bővül tovább saját feldolgozókapacitásuk, ahol különösen aktívak. – Konyárt az teszi számunkra különösen kedvessé és az ország számára értékessé, hogy itt az országos földgázminőséghez képest 7 százalékkal nagyobb fűtőértékű gázt tudunk kitermelni – zárta szavait.
Az O&GD az elmúlt 5 évben Magyarországon összesen több mint 800 négyzetkilométeren végzett 3 dimenziós, és több száz kilométeren 2 dimenziós szeizmikus mérést, és közel 40 kutató-feltáró fúrást mélyített. A vállalat 13 bányatelekkel, 3 gázelőkészítő üzemmel és 9 gázgyűjtő állomással rendelkezik, jelenleg pedig 27 földgázkút és két olajkút révén végez termelést hazánkban. Az O&GD Central Kft. fennállása óta folyamatosan bővíti humán erőforrását a szénhidrogén-iparban jártas, tapasztalt szakemberekkel, hogy minél hatékonyabb és professzionálisabb munkát végezzen.
A vállalat több mint 100, túlnyomórészt műszaki végzettségű szakembert alkalmaz, a beruházások pedig alkalmanként további 40-60 embernek biztosítanak munkát. A vállalat minden, a kutatásban és termelésben érintett település vezetésével szorosan együtt dolgozik, és esetről esetre alakítja ki az együttműködés legsikeresebb formáit.

Kaderják Péter, az Innovációs és Technológiai Minisztérium energiaügyekért és klímapolitikáért felelős államtitkára elmondta, Magyarország földgázból és kőolajból 80-90 százalékban importra szorul. Kiemelte, sok mindent tesznek az energiafüggetlenség és az importfüggőség csökkentése érdekében.
– Örömmel látjuk, hogy az a program, melyet 2013-ban elkezdtünk, kezdi meghozni a gyümölcsét. A koncessziós rendszert azért is tartjuk nagyon jelentősnek, mert a hazai szénhidrogén-kitermelési piac többszereplőssé vált, és olyan észak-amerikai innovatív technológiákat alkalmazó cégek léptek be erre a területre, amilyen az O&GD is. A cég napi földgáz termelése immár megközelíti az 1 millió köbmétert, ami a hazai fogyasztás 3,1 százalékát, az ország földgáz termelésének pedig 18,5 százalékát teszi ki – fogalmazta meg. Az államtitkár hozzátette: ma a hazai szénhidrogén-termeléssel a fogyasztási igények a 15-20 százaléka fedezhető. Korábban arra számítottak, a hazai földgáz- és kőolaj- kitermelés néhány éven belül teljesen kimerül, de ez megfordult.

René van Hell budapesti holland nagykövet elmondta, a primer energiatermelés csökkenő tendenciát mutat, hiszen 2006 óta 15 százalékkal zsugorodott az európai előállítás. Ez minden kategóriára igaz, kivéve a megújuló energiaforrásokra, hiszen azok termelése az említett időszakban 70-75 százalékkal növekedett. – Különösen a földgázkitermelés az, melyet súlyosan érintett ez a tendencia, hiszen 40-42 százalékos a csökkenés a kitermelés esetében. Hollandia nagy földgázkitermelő ország volt, 2013-ban 80 milliárd köbméter fölött járt az előállítás, ez ma évi 32 milliárd köbméterre esett. Ennek egyik oka, hogy Európa legnagyobb földgáztelepén kifogyóban van a készlet, másik ok pedig a geológiai instabilitás, melynek köszönhetően 2030 körül teljesen meg fog szűnni Hollandiában a földgázkitermelés.
Az O&GD Central Kft. közel 10 éve, 2010 januárja óta a hazai szénhidrogén-kutatás aktív résztvevője. A holland tulajdonú O&GD az elmúlt 10 évben 1 kutatási jogadományt és 9 koncessziót szerzett Magyarországon, és összesen több mint 10 ezer négyzetkilométeren végez szénhidrogén-kutatást. A cég a mostani beruházás révén lényegesen megnöveli gázfeldolgozó kapacitását.


















