Ha a szem begyullad...

A kötőhártya vékony, átlátszó hártya, mely biztosítja a szem mozgását és védi a szemgolyót a külső behatásoktól. Gyulladása háttérben különböző kórokozók állhatnak (baktérium, gomba, vírus), ritkábban kórokozó nélkül, allergia vagy környezeti irritáció is okozhatja. Érintheti az egyik vagy mindkét szemet.
Mikor gondoljon kötőhártyagyulladásra gyermekénél?
A gyerekeknél sokkal nagyobb a tovább fertőzés, visszafertőzés veszélye, mint felnőtteknél. Ezért a gyermekeket a csak teljes gyógyulás után lehet visszaengedni közösségbe, különösen fontos ez a vírusfertőzések esetén!
Kicsiknél sírás, nyűgösség, szemdörzsölés, fény kerülés, hunyorgás jelezheti a kötőhártya-gyulladást. Bakteriális eredetű gyulladásnál szemvörösség, váladékozás, csipázás, a szemhéjszélek összeragadása, szemhéjduzzanat figyelhető meg, míg vírusfertőzés esetén a kifejezett könnyezés, viszketés, erős szemhéjduzzanat mellett néha kis pontszerű bevérzések és szürkés hártyák is megjelenhetnek. A vírusos kötőhártya-gyulladás jelentkezhet önállóan, de gyakran felső légúti hurutos betegséget kísérhet. Óvodás kor fölött már fájdalomra, homályos látásra, szúródásra, viszketésre panaszkodnak a gyerekek.
Mikor forduljunk orvoshoz?
A kötőhártya-gyulladás gyakran gyógyszeres kezelés nélkül is leküzdhető, gyakori, banális betegség. A vény nélkül kapható érszűkítőket tartalmazó cseppek bár mérséklik a tüneteket, a gyógyulást késleltetik. A megfelelő kezelés lerövidíti a betegség időtartamát, így csökkenti a szövődmények kialakulásának esélyeit.
A cikk folytatásáért kattintson a webbeteg.hu oldalára!


















