Gyógyszerhiány: a koronavírus óta fokozottabb
Az utóbbi hetekben egyre nagyobb méreteket öltő felső légúti megbetegedések kapcsán bejárta a sajtót, hogy a felnőtteknek való köhögéscsillapítókból kifogytak a patikák. A Cívishír által megkérdezett szakemberek egybehangzóan állítják, hogy valóban létezik a gyógyszerhiány, de semmiképpen nem abban a formában, hogy a beteg ember nem jut hozzá a gyógyulásához szükséges gyógyszerhez. A legtöbb esetben egy bizonyos gyár egy bizonyos készítménye hiányzik, amit más cég azonos hatóanyagú készítményével lehet helyettesíteni. Ezt a gyógyszerész a gyógyszertárban mindig meg tudja tenni – kivétel az az eset, amikor a gyógyszert felíró orvos letiltja a helyettesíthetőséget. Ez nem jellemző, egyedi esetek azonban mindig előfordulhatnak; például ha a beteg allergiás a hordozóanyag valamelyikére.
Azt, hogy milyen betegségekre való gyógyszerek hiányoznak, nem lehet tipizálni. Például a gyakran keresettek közül az antibiotikumok vagy szédülés ellen az agyi vérkeringés javítására valók. Ez sem azt jelenti, hogy ezekre a betegségekre egyáltalán nem kaphatóak gyógyszerek, hanem – az arány miatt – tízből kettő nincs, nyolc viszont mindig elérhető. Jellemző az is, hogy konkrét hatóanyag vagy készítmény hiányzik, de megvan a lehetősége az orvosnak, hogy felírjon egy másik készítményt, aminek hasonló a hatása. Ez ügyben az orvos és a gyógyszerész minden nehézség nélkül és folyamatosan konzultál egymással. Olyan nincs, hogy egy betegséget ne lehessen kezelni, mert mindenre van megfelelő másik gyógyszer. A pillanatnyi hiány bármelyik gyógyszercsoportban előfordulhat.
A gyógyszerhiány a Covid óta érzékelhető fokozottabban.
A gyógyszerészek érdeklődésére hivatalosan a hiánylistán alapanyag-gyártási vagy beszerzési probléma szerepel. Emögött az állhat, hogy a gyártó vagy alultervezi azt a mennyiséget, amire igény lehet, vagy nem tudja megfelelő mennyiségben beszerezni a hatóanyag alapanyagát. Ezek egy részét ugyanis Kínában vagy Ázsia más részein állítják elő. Előfordul az is – igen ritkán –, hogy a gyártó előállítási probléma miatt visszahívja a piacról a gyógyszert. Ez a forgalomból kivonás. Ezen túlmenően ok lehet az is – és ez már a gyógyszerészek következtetése –, hogy Magyarország kis piac, és ha nagyobb az igény valamilyen gyógyszerre, akkor nem feltétlenül Magyarországra szállítja a gyártó.
– CH –