Ezek lehetnek a takarítás kellemetlen következményei

Takarítás közben a fertőtlenítőszerekben található vegyszerek belégzése vagy a mások által otthagyott tárgyak megérintése egyaránt súlyos egészségügyi panaszokhoz vezethet. De hogyan gondoskodhatsz otthonod tisztaságáról egészségbarát módon? Erre adunk most választ!
Milyen tüneteket okozhat a vegyszeres takarítás?
Legalább az egyiket szoktad tapasztalni? Valószínűleg a mérgező kémiai vegyületek okozzák.
- Bőrbetegségek. Ha kiütéseket tapasztalsz, és az otthonodba érve azonnal elkezd viszketni a bőröd, mindenképpen gyanakodj a vegyszerekkel teli tisztítószerekre is!
- Szemviszketés. Amikor a nyálkahártyát szüntelenül irritálja egy-egy tisztítószer jelenléte a levegőben, az egyik legelső tünet a szinte soha véget nem érő szemviszketés.
- Kötőhártya-gyulladás. Sajnos a folytonos szemdörzsölésből egyenesen a kötőhártya-gyulladása szokott következni. Ilyenkor az orvos által felírt szemcseppek segíthetnek, de az alapvető problémát nem oldják meg.
- Orrfolyás. Szintén a nyálkahártya irritációja miatt történik. Sokszor szemviszketéssel együtt jár, ami allergia esetén még kellemetlenebb a mindennapokban.
- Levertség. Gyakran érzed magad fáradtnak és lehangoltnak? Ezt bizony a takarítás közben alkalmazott vegyi anyagok is előidézhetik, hiszen az idegrendszert is károsítják.
Milyen vegyszerek állhatnak a panaszok hátterében?
Következzen a 2 leggyakoribb kemikália, ami a hétköznapi tisztítószerekben fellelhető!
Formaldehid
Habár a formaldehid rákkeltő hatással bírhat, a legtöbb tisztítószerben mégis megtalálható ez a csípős szagú gáz. Takarítás közben a vegyi anyag belégzése roncsolja az idegrendszert, amelynek következtében hasogató fejfájás és szédülékenység, illetve hányinger és erős fáradékonyság is felléphet.
Asztmában vagy egyéb felső légúti megbetegedésben szenvedőknek különösen káros a formaldehides takarítás, hiszen már rövid idejű expozíció esetén is jelentkezhetnek az asztmás rohamok.
Mire figyelj a tisztító- és fertőtlenítőszer vásárlásakor?
A formaldehidet a gyártók sokszor az alábbi nevek egyikével tüntetik fel, de a termék valójában ugyanazt a vegyszert tartalmazza:
- Metil-aldehid
- Metilén-glikol
- Metilén-oxid
- Oximetilén
- Metándiol
- Formalin
Klór
Felmosásra és ruhák fehérítésére egyaránt gyakran használatos. Belégzése olyan egészségügyi problémákat idézhet elő, mint a tüdő ödéma vagy a nyelőcső teljes roncsolódása. Otthoni takarításkor persze nem feltétlenül vagyunk ekkora veszélynek kitéve, de a bőrt és a nyálkahártyát megállás nélkül irritálja ez a mérgező gáz.
Légzőszervi betegséggel küzdőknek ajánlott minél hamarabb abbahagyni a klórral történő tisztítást, mivel a rendszeres kitettség az asztmás és allergiás tüneteket egyaránt súlyosbíthatja. Izomgyengeséget, migrént, bőrkiütéseket és hányingert, illetve gyomorpanaszokat is okozhat.
Hogyan előzheted meg a takarítást követő allergiás panaszokat?
Íme a 3 legpraktikusabb tanács
Takaríts vegyszermentesen!
Ha otthonodat mindig tisztán szeretnéd tartani, de legalább ugyanilyen fontosnak tartod az egészséged is, akkor a kemikáliáktól mentes takarítás jelenti a leghatékonyabb megoldást. A vegyszermentes tisztítószerekben nem találhatók olyan egészségre káros anyagok, mint az ammónia és a formaldehid, vagy éppen a nátrium-hidroxid.
Viselj védőkesztyűt!
Eldobható vinyl kesztyű segítségével soha nem kell közvetlenül a szennyezett tárgyakhoz érned. Munkahelyi takarításkor ez kifejezetten fontos a koronavírus elterjedésének megállításához is. Szerencsére a különféle védőkesztyűkben mindig kényelmesen takaríthatsz, és nem kell aggódnod a vérkeringés elszorítása vagy a kesztyű eltávolítása utáni bőrirritációk miatt.
Rendezd át az otthonod!
Minél több poratka halmozódik fel a szobák sarkaiban és a szekrények alatt, annál nagyobb eséllyel alakulnak ki kellemetlen allergiás tünetek. Érdemes először a hálószobában és a nappaliban kezdeni az átrendezést, hiszen ez a két legporosabb helyiség a lakások túlnyomó többségében. Ajánlott minél szellősebbre, tágasabbra rendezni a teret, hogy a bútorokat és az eddig nehezen hozzáférhető helyeket is bármikor pillanatok alatt tisztává varázsolhasd.
Otthonod tisztasága mellett fordíts legalább ugyanakkora figyelmet egészséged megőrzésére is! Takaríts minél kevesebb vegyszer felhasználásával, viselj gumikesztyűt a fertőzések megelőzése érdekében, és hozd el otthonodba a valódi fellélegzést a túlzsúfolt szobák átrendezésével!






