Élénk színű, különleges épület lesz a debreceni főszékesegyház

Bár akkor még közelében sem lesz a befejezéshez a debreceni görögkatolikus főszékesegyház felújítása, a húsvéti misét már az épületben tartják meg. Ezt Gál Attila, az épületfelújítást végző társaság ügyvezetője válaszolta a Cívishírnek. A szakembertől a főszékesegyház nemrégiben elkezdődött felújításáról beszélgettünk, és ennek kapcsán kérdeztük meg, hogy a munkálatokról a megbízó fogalmazott-e meg valamilyen különleges kérést.
Ne menjünk azonban ennyire előre, előbb lássuk, hogy mi mindenre terjednek ki a munkálatok, amelyek egyediségét az adja, hogy az 1910-ben átadott épületnek a mostani az első teljes körű rekonstrukciója, és ahogy Gál Attila fogalmazott, remélik, legalább 110 évig ismét nem kell jelentősebb munkálatokat végezni a főszékesegyházon.

Az előpatinázott vörösréz lemez
– Teljes körű felújítás lesz az épület alapjától a templomkereszt csúcsáig – kezdte a munkálatok részletezését Gál Attila. – Új padlót kap az épület, a fűtés is a padlóhoz kapcsolódik majd, a hűtése pedig a legkorszerűbb, légbefúvásos rendszerű lesz. Az összes erős- és gyengeáramú elektromos rendszert kicseréljük, a mai, modern igényekhez alakítjuk. A főszékesegyház főfalait két méter magasságig lélegzővakolattal látjuk el, a főfalnál injektálással falszigetelést végzünk. Ezzel együtt a falfelületet előkészítjük a művészi festéshez. Megújul a szentély, benne a baldahin, és restauráljuk az oltár fölötti részt. Ennek különlegessége, hogy a múlt évszázad közepén befalaztak hat gótikus ablakot, amelyeket már kibontottunk, és ettől világosabb lesz az oltár. A hajótér kupolaképének restaurálása történik most. Kívül lebontjuk a kispala és vörösréz héjazatot, ha kell, a tetőszerkezetet statikailag megerősítjük, majd a hajót lemezzel, a hajó fölött a toronysüvegnél pedig nagyon speciális, előpatinázott vörösréz lemezzel fedjük. Megújítjuk a villámvédelmet, a parkot is felújítjuk. A sekrestyét belül renováljuk, a hozzá tartozó kis pincét is, ott lesz a gépészet. Modern hőszivattyús fűtési rendszert alakítunk ki. Mindezt körbekerítjük. Az épület téglaburkolatait átcsiszoljuk, a hibás téglákat kicseréljük, speciális inpregnáló szerrel felületkezeljük. A műkő, terméskő beépített elemeket felújítjuk. Még a munka elején tartunk, két hónapja kezdtünk hozzá, a padlónál és a lélegzővakolat felvitelénél tartunk. Elkezdtük a falak glettelését, előkészítését a művészi festéshez.

Gál Attila szerint az nem kérdés, hogy bele fognak férni a 2,5 milliárd forintos költségkeretbe, ami tartalmazza az épület külső és belső megújítását, a kert rendbetételét, valamint a főszékesegyházon belül a restaurálást és a művészi festést is. Ez utóbbiakat egy másik cég végzi, szoros együttműködésben velük. Gál Attila elárulta, szakmai kihívást jelent számukra az, hogy a restaurálásra váró épületrészeket megfelelően elő tudják készíteni, továbbá a vörösrézlemez-fedést úgy felvinni, hogy az a funkciójának is megfeleljen és a szemnek is tetsző legyen. Mint mondta, nagyon kevesen dolgoznak ilyen előpatinázott rézlemezzel. Ha pedig elkészül – a befejezés határideje 2025 novembere –, a tekintetet nemcsak vonzó, hanem egyenesen a parkra és a főszékesegyházra szegező, élénk színű, különleges épületet kap majd Debrecen.

– A kivitelezés megkezdése előtt az egyháznak volt egy szokatlan kívánsága: a húsvéti ünnepkörhöz tartozó egyházi eseményeket a felújítás alatt lévő főszékesegyházban szeretnék megünnepelni. A munkálatokat tehát úgy kell végeznünk, hogy akkorra a misére érkezők fogadására, és az ünnep megtartására alkalmas legyen a főszékesegyház. Jó is, hogy így alakul, mert a hívek legalább szembesülnek vele, mekkora felújítás zajlik.
CH


































































