Debreceni segítséggel mutatják be Tiszafüred múltját és jelenét
A Debreceni Egyetem és Tiszafüred önkormányzata között 2019 óta meglévő együttműködés keretében széles körű közös kutatás és oktatás szervezése, valamint a település történetével, kultúrájával átfogó módon foglalkozó konferenciasorozat kezdődik. Ennek eredményeként a következő években egy hiánypótló településmonográfia is készül. A Debreceni Egyetem és Tiszafüred a partnerséggel a tudomány és az oktatás területén erősítené tovább a kapcsolatait.
A turisztikához és a kulturális turizmushoz szervesen kapcsolódó, hosszútávú szakmai munka indult el a Debreceni Egyetem és Tiszafüred között. Az a cél, hogy a település történelmi korszakait, régészeti, földrajzi, sporttörténeti, kulturális és iparművészeti örökségét összefoglalva tudományos igényességgel mutassák be a jelentős tradíciókkal bíró város múltját és jelenét.
Ujvári Imre polgármester szerdán, a Tiszafüreden rendezett sajtótájékoztatón kiemelte, hogy a település bővelkedik hagyományokban, több mint kétezer éves múltjának köszönhetően kutatói szemmel is izgalmas és értékes gyűjtőmunka folyhat majd az elkövetkező időszakban és a szakmai tanácskozások is átfogóan mutathatják be a várost.
- Ezt a történeti múltat, értéket, ami nemcsak Tiszafüredé, hanem az egész térségé, kötelességünk bemutatni. A Debreceni Egyetemmel való együttműködés révén egységes szerkezetbe foglalva ismerhetik meg a helyiek is városuk és a régió múltját. Ennek nem csak helyi, helytörténeti, hanem turisztikai jelentősége is van. Néhány éven belül olyan kötet készülhet el, amely fontos turisztikai értékkel bírhat, a várossal kapcsolatos legjelentősebb információkat foglalhatja majd össze. Kiemelt marketingeszközként tekintünk a tudományos kutatások végeredményére, hiszen a kötet fontos kiegészítője lehet majd mindannak, amit eddig a helyi értékmegőrzés érdekében tettünk – fogalmazott a polgármester.
A Debreceni Egyetem Pedagógusképző Központja kiemelkedően jó kapcsolatokat ápol a tanárképzés területén a régió településeivel, ennek mintájára törekszik a jelenleginél is szorosabb szakmai párbeszédre és a már néhány éve meglévő együttműködés folyamatos erősítésére Tiszafüreddel.
- Az a célunk, hogy a szűkebb és a tágabb régióban is jelen legyen az egyetem, számos közös konferenciát rendeztünk, köteteket jelentettünk már meg a környező településekkel. Gyakorlatilag ezt a munkát szeretnénk folytatni Tiszafüreden is. Erősen támaszkodunk majd a szakmai munkában a saját tudományos bázisunkra, de fontosnak tartjuk, hogy a helyi kutatók is bekapcsolódjanak értékes tudásukkal az együttműködésbe. Ez egy olyan élő örökség, melynek meg kell jelennie, hiszen a kötet a turizmus támogatása mellett a helyi identitást is erősítheti majd. Ebben kiemelt tématerület lehet a helyi fazekasság, valamint a nyeregkészítés, melynek a magyar hadtörténetben is nagy jelentősége van. Tiszafüred volt ennek az iparnak az egyik központja. Szeretnénk markánsan jelen lenni a településen, s mivel a konferenciák beiskolázási célúak is, számítunk a helyi diákok részvételére is – hangsúlyozta Forisek Péter, a Debreceni Egyetem Pedagógusképző Központjának igazgatója.
Az együttműködés keretében az elkövetkező három évben minden tavasszal konferenciát, ősszel pedig workshopokat szervez a Debreceni Egyetem és Tiszafüred a településtörténeti kötet elkészítésében részt vevő egyetemi, valamint helyi régészek, történészek, művészettörténészek közreműködésével. A tervek szerint a hiánypótló kötet 2027-ben készülhet el.