Debreceni 21-es: Tóth Sándor

Debreceniek, akik nagy utat jártak be, mire ide- és odaértek, ahol most vannak. Sorozatunkban a helyi közélet megkerülhetetlen alakjait mutatjuk be olyan címszavakban, amit maguk választanak. Mi csak kérdezünk. Huszonegyet.
1. Van élet rádió után, helyett, előtt?
Az egész eddigi életemet meghatározta a rádió, a zene és a szórakoztatás. Nehéz nélküle élni, de lehet, és hazudnék, ha azt mondanám, nem hiányzik. Az életem legfontosabb része volt. Igazi szerelem, ami örök.
2. CD-ről megy a zene az autódban? Szól egyáltalán valami?
Inkább CD. Belehallgatok a rádiókba, de egy-két kivételtől eltekintve véleményem szerint silány, idejétmúlt a kínálat, igazi arculat nélküli, amolyan egykaptafás megoldások. Hiányzik az innováció, az eredetiség és a valódi verseny a piacon.
3. Éppen átmeneti állapot uralkodik a médiapiacon, vagy mindegyik az volt eddig is?
A hazai médiapiac tudatos építkezés mentén válik egyre inkább egypólusúvá, erősen átitatva politikai háttérrel és befolyással. Önmagában nem a politika a probléma. Ezzel az a legnagyobb baj, hogy amikor volt Danubius és Sláger, volt alternatíva. Ez eltűnt, csak egy, vagy egy sem és a CD maradt. Hagyni kell választást az embereknek, mert egyre többen fordulhatnak el a klasszikus értelemben vett médiától, ha rájuk erőltetik a tartalmakat.
4. A Rádió Max annak idején világsztárokat hozott Debrecenbe. Ki volt a csúcs?
Mindenki külön egyéniség volt. C.C. Catch például azért, mert amikor Ferihegyen megérkeztek, annyira ideges voltam, hogy tényleg jönnek-e, mert akkor egy orosz milliárdossal élt és az a hír járta, hogy nem mindig megy el a fellépéseire. Persze ebből a hallgatóink semmit sem tudtak. Még az autópályán is eltévedtünk, de szűk két nap alatt jó viszony alakult ki a csapattal. C.C. Catch autóját a barátom, Bundik Norbi vezette, aki Dévényi Tibi bácsitól kb. 20-25 évvel előtte kérte, hogy találkozhasson vele, de akkor nem sikerült, hát elintéztük. Thomas Anders volt talán a legnagyobb név, mégis a legszerényebb, a legkevesebb sztárallűrrel. Igazi úriember német precizitással, nagyvonalúsággal. Amikor a koncert előtt két hónappal találkoztunk Koblenzben, 11 órakor volt találkánk a szállodánknál. Percre pontosan egyedül, a saját autójával érkezett, minden felhajtás nélkül. A Bad Boys Blue Magyarországon utoljára nálunk lépett fel abban a formációban, ugyanis a következő évben Andrew Thomas meg halt. A fellépésre is egy szanatóriumból jött és nem volt biztos, hogy megérkezik. Andrew humora, közvetlensége magával ragadott. Akkor volt az amerikai elnökválasztás, egy alkalommal így szólt: Ha ez az Obama gyerek nyer, visszamegyek az USA-ba. Ő is fekete, én is, csak jó lehet.
5. Tudod, milyen a zenei paletta egy mai diszkóban? Mi nem, úgyhogy avass be!
A zeneipar időről-időre visszanyúl a régi dolgokhoz és hangzásokhoz, de persze vannak teljesen új irányok is. A mai fiatalok nem ismerik a diszkózene fogalmát, ők más stílusokon nevelkedtek, ez így természetes. Mostanában már én sem vagyok mindennapos az éjszakában.
6. Az utóbbi 20 évben hogyan változott a fiatalok szórakozási kultúrája?
Amikor mi hazamentünk, ők akkor indulnak szórakozni. Régen éjfélre haza kellett érni, ma nagyjából ekkor indul a buli, persze előtte be kell melegíteni.
7. Nézel televíziós tehetségkutatót?
Kerülöm. Szerintem ez mindenkinek jó, csak a „tehetségnek”nem. A műsoridő kitöltése, van mit promotálni stb. Mindenki keres, jó a marketing, de igazán maradandó produkciók nincsenek. A műsorok alapján annyi a tehetség Magyarországon, hogy igazi nagyhatalom lennénk, ha ez igaz lenne. Presserek, Demjének, Cserhátik és hasonlók csak évtizedenként „teremnek” ebben az országban, nem pedig évente 20-an, 30-an.
8. Viszonylag későn lettél édesapa. Pelenkázol, fürdetsz?
Mindent! 15 hónap alatt talán 2-3 este nem voltam ott a fürdetésnél.
9. Mire tanít meg egy kisgyerek a „négykézlábon” kívül?
Megtanít igazán szeretni. Amíg nincs gyerekünk, azt hisszük, tudjuk mit jelent a szeretet, de igazán csak akkor tanuljuk meg, amikor szülők leszünk.
10. Mi volt az első sikerélményed a gyermekeddel kapcsolatban?
Rengeteg időt töltök vele. Amikor megszületett és a kezembe adták, sírt. Ahogy megfogtam és hallotta a hangom, megnyugodott. Az első mosoly, az első hasra fordulás, az első lépések, és amikor először mondta, hogy apa.
11. Kínai vagy bogrács?
Egyértelműen bogrács.
12. Sör, bor vagy pálinka?
Nyáron néha fröccs, de inkább sör, némi pálinkával.
13. Ki a legjobb arc Debrecenben?
A testvérem, Levi.
14. Mi a legjobb Debrecenben?
Élhető, színes város, sok olyan emberrel, akik ha kapnak, adnak is.
15. Mi a legrosszabb?
Hogy nincs egy tó vagy folyó a közelben és messze van a tenger.
16. Melyik a legjobb hely Debrecenben?
A Lovarda. Rengeteg teltházas rendezvényünk volt ott, felejthetetlen hangulatban.
17. Van az a pénz, amiért elhagynád a várost?
Van. Álmom, hogy öreg napjaimat a horvát tengerparton éljem.
18. Visszatérve a rádiózáshoz: csinálnál valamit másképp?
Azt hittem, „örökké tart”. Most már csak a műsorszolgáltatási szerződés idejére rendezkednék be.
19. Lesz nagy come back?
Én készen állok.
20. Három szót az új tervekről!
Online. Rádió. Max.
21. Nickelback, Tina Turner vagy Dupla Kávé?
Nem lehet kérdés. Tina Turner.
Bereczki-Csák Helga


















