„Debrecen nem juthat Detroit sorsára!” - a belvárosi tüntetésen jártunk
A Csapó utca elején felállított színpad előtt mintegy 500 demonstráló – de lehet, hogy beleszámoltuk a gyanútlanul korzózókat, vagyis a tüntetésbe véletlenül belebotló járókelőket is – hallgatta meg minden felszólalótól kedden este azt, hogy
„hiába a kommunikációs blöff a kormánytól és Papp László polgármestertől, a helyben élők tisztában vannak azzal, hogy Debrecen városának vízellátása veszélybe kerül a tervezett gyármonstrumokkal.”
A demonstrálókat – az első sorban többségében idős hölgyeket – már a legelején indulatba hozta Jármi Péter, az LMP megyei elnökének beszéde. A politikus felidézte azt, hogy az amerikai járműipar ékköve, Detroit néhány év alatt a pusztulás, a hanyatlás jelképévé vált. A város mára már csődbe is ment, a lakossága a negyedére csökkent a 2008-as pénzügyi krach következményeként.
„Debrecen nem juthat Detroit sorsára!”
- emelte fel a hangját Jármi Péter, aki szerint az michigani eset egy jó példa arra, hogy mi történik akkor, ha egy város, egy ország mindent egyetlen iparágnak rendel alá.
A politikus szerint a „középosztály egy része már fontolgatja az elköltözést Debrecenből”. Úgy vélte, most kell felállni, és megakadályozni a gyárépítéseket, mert egy-két év múlva már talán késő lesz. Szerinte Papp László hazudott, mert néhány hónapja azt mondta, nem épül több akkumulátorgyár, erre május elején bejelentették az újabbat, a BMW-gyár mellett épülőt.
„Alkossunk közösen egy új jövőt a városnak, amely egy zöldváros lesz, és nem egy iparváros!”
- zárta beszédét Jármi Péter, majd felkonferálta Tóth Imrét, vagyis Brutit, a humoristát, aki sok iróniával operált a színpadon. Először is tisztázta, hogy ő nem pártpolitikus, hanem csak egy debreceni lakos, mégpedig 53 éve, és eddig nagyjából minden rendben volt, de „most kapunk a nyakunkba néhány akkumulátorgyárat”.
Bruti kifejtette, hogy ő ráadásul a déli városrészben lakik, mintegy 3-4 kilométerre légvonalban attól a helytől, ahol CATL-gyárat tervezik építeni.
„Életemben először most, 53 évesen kezdtem fogyókúrázni, egészségesen élni, erre idebasznak nekem egy ilyen szart, úgyhogy itt fogok megdögleni”
- fogalmazott, majd reményét fejezte ki, hogy nemcsak a déli és a nyugati városrészben épül akkumulátorgyár, hanem kapnak egyet-egyet a kelet-, illetve az észak-debreceniek is. Javaslatot tett arra, hogy változtassuk meg Debrecen címerállatát, mert elképzelhető, azért jönnek ide olyan sokan gyárakat építeni, mert látják a címerben, hogy itt birkák élnek.
Bruti azt is javasolta: a gyárak fölé épüljenek sétányok, hogy a debreceniek onnan megfigyelhessék a „kilencezer kis kínait a természetes közegükben”.
A tüntetésen felszólalt még Kozma Éva, a mikepércsi édesanyák (MIAKÖ) képviseletében, Keresztes László Lóránt, az Országgyűlés Fenntartható Fejlődés Bizottságának LMP-s elnöke és Schmuck Erzsébet, az LMP társelnöke. Utóbbi szerint, ha kormányon múlik, akkor Magyarország akkumulátorgyarmat lesz, és ha Papp Lászlón múlik, akkor ennek a gyarmatnak a központja Debrecen lesz. Pfúj! – így az LMP társelnöke.