Bihari termékekkel, helyi ízekkel töltötték meg a berettyóújfalui sportcsarnokot
A bihari térségben élő vállalkozók látványos seregszemléjévé nőtte ki magát napjainkra a Bihari Számadó Napok. Hetven kiállító részvételével a vármegyei kereskedelmi és iparkamara, valamint az agrárkamara immár a 26. alkalommal rendezi meg a térség gazdaságát bemutató eseményt Berettyóújfaluban, a Kabos Endre Városi Sportcsarnokban október 11-én és 12-én. A rendezvényen a vállalkozók bemutathatják a leendő üzleti partnereiknek és vásárlóiknak termékeiket, szolgáltatásaikat. A kiállítók köre vállalkozók, pénzintézetek, a Berettyóújfalui Szakképzési Centrum több tagintézménye, a környező települések szociális szövetkezetei és egyesületek közül kerül ki. Az országhatáron túlról, díszvendégként, Margittáról is érkezett kiállító.
A kétnapos esemény megnyitója október 11-én délelőtt volt. – Bármilyen is a gazdasági helyzet, a külső körülmények se kedveznek nekünk, bennünk, magyarokban megvan az, hogy szeretünk együtt lenni – köszöntötte a kiállítókat, vendégeket Miklóssy Ferenc, a vármegyei iparkamara elnöke, majd felhívta a figyelmet, hogy a vásárlás javítja a gazdaság helyzetét.
Győrfi Sándor, a vármegyei kamara berettyóújfalui szervezetének elnöke kitért arra, hogy nem akármilyen héten rendezik a Bihari Számadó Napokat, hiszen a napokban alakult meg a vármegyei közgyűlés, az újfalui képviselő-testület, és az iparkamara tisztújításán újabb négy évre választották meg Miklóssy Ferencet. Az eredmények között említette, hogy kamarai tagok lettek a Debrecenben jelen lévő nagy cégek, és ez azért jó, mert a kamara hidat jelenthet a multik, valamint a kis- és középvállalkozók, a KKV-szektor között. – A magyar kormány azért telepítette ide a nagy cégeket, hogy segítsék a térség gazdasági felemelkedését. Ha viszont a „hídon keresztül” a nagyokhoz nem jutnak el a kisebb gazdasági egységek, akkor a kormány nem érte el a célját. Fókuszba került a vidékfejlesztés, a KKV-k támogatására közel 300 milliárd forint van. Ahhoz, hogy ezt a pénzt a szektorba be tudjuk hozni, kellenek a multikkal a kapcsolatok – részletezte a területi kamarai vezető.
Szólláth Tibor, az esemény társszervező agrárkamara vármegyei elnöke elismeréssel szólt Bihar, ezen belül Berettyóújfalu elmúlt húszéves fejlődéséről, és mint fogalmazott, Biharország fővárosa Európában bárhol megállná a helyét.
Muraközi István, Berettyóújfalu polgármestere Bihar legnagyobb hagyományokkal bíró eseménye kapcsán a tradíciók tisztelete és továbbadása mellett a megújulás szükségszerűségére hívta fel a figyelmet. Ennek jele a civilek, a mikrovállalkozások és a szakképzési centrum részvétele az eseményen.
Demian Zsolt, Margitta Megyei Jogú Város polgármestere bejelentette, hogy a berettyóújfalui számadó napok tapasztalatait is felhasználva városában útjára indítanak egy hasonló rendezvényt. A standjuk összeállításában a magyar hagyományok mellett a velük együtt élő román néppel való barátságra is felhívta a figyelmet, így az egykor a debreceniek számára is konkurenciát jelentő margittai fazekasság termékei mellett egy román csülkész (füstölt csülök és más disznóságok – a szerk.) termékeire is ráirányította a vendégek figyelmét.
A megnyitó a vásárdíjak átadásával zárult.
- Kereskedelmi és iparkamara Nyíri István-díja: Daróczi Lajos mézkészítő.
- Nemzeti Agrárgazdasági Kamara-díja: Korán Ibolya Szörpös háza.
- Vásárdíjasok: Red Kreatív Kft., Bessenyei György Technikum, Nagyrábé Nagyközség Önkormányzata.
- Termékdíjasok: Premier illatstúdió, Golián Tímea mézkészítő, Farkas Richárd szörp- és lekvárkészítő.
- Kulturális termékdíj: Hodába Józsefné Varga Erzsébet, Furta.
- Díszvendég-díj: Demian Zsolt, Margitta polgármestere.
- Díjak a szervezésért: Kissné Gyarmati Ágnes (agrárkamara vármegyei igazgatója), Kállai Irén (Berettyó Kulturális Központ igazgatója), Lisztes Éva (Nadányi Zoltán Művelődési Központ vezetője).
CH