Ami huszonöt éve megrázta Európát

A csernobili atomkatasztrófa 1986. április 26-án történt az ukrajnai Pripjaty és Csernobil városok melletti atomerőműben. Ez az eset volt az atomenergia felhasználása történetének legsúlyosabb katasztrófája. A védőépületek hiánya miatt radioaktív hulladék hullott a Szovjetunió nyugati részére, valamint Európa más részeire és az Egyesült Államok keleti részére.
A 4-es számú reaktor Csernobilban
Csernobil 25 évvel később
A Csernobilt ért katasztrófa után úgy gondolták, hogy a területen többgenerációnyi időre megszűnik az élet, de szűk negyedszázaddal később a reaktortól négy kilométerre, Pripjaty szellemvárosában az aszfalt repedéseiből gyomnövények és fák törnek az ég felé. A Geiger-számláló és az emberi hulladék ugyanakkor arra figyelmeztet: az atomkatasztrófák hatásai még ma is kiszámíthatatlanok.
A természet 25 év után utat tör
Demonstrációk Németországban
A március 11-ei japán földrengés következtében megsérül Fukusima atomerőmű miatt különösen aktuálissá vált az atomenergia veszélye. Egy nappal a csernobili katasztrófa 25. évfordulója előtt Németoszágban több mint százezren tüntettek az atomenergia megszüntetéséért. A Rajna-folyón átívelő hidakon tartott demonstrációkon a Fessenheim, a legöregebb francia atomerőmű leállítását követelték a tüntetők.


















