A telefonkönyv halála: itt a vége, nem nyomtatnak többet

Idén már nem kötelező a távközlési szolgáltatóknak papíralapú telefonkönyvet megjelentetniük, mivel a tudakozók, az internetes keresők és a közösségi média minimálisra csökkentette, szinte teljesen megszüntette a kiadványok iránti érdeklődést, így a telefonkönyvek létjogosultságát is - írja az Index.
A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) az MTI-hez eljuttatott közleményében azt írja, a szolgáltatókat 2022-től nem kötelezi könyv vagy adathordozó formájában telefonkönyvek kiadására. A hatóság megjegyzi, 2017-ben még hatvanezerhez közelített a nyomtatott telefonkönyvek száma, 2020-ra azonban tizenhétezernél is kevesebb kellett, a fogyasztók által átvett névjegyzékek száma pedig felére esett vissza. A CD-n terjesztett telefonkönyvek számai még durvábban zuhantak, 31 ezer darabról 2500-ra.
Az érdeklődés hiányának oka az internet, valamint az okostelefonok megjelenésére és elterjedésére vezethető vissza, hisz ma már minden olyan információ elérhető a zsebünkben tárolt eszközről pár pöttyintéssel, amihez korábban vastag telefonkönyvek kellettek. Ezenfelül a három nagy operátor is üzemeltet saját tudakozószolgáltatást, ahol név vagy cím alapján is lehet keresni.
A nyomtatott telefonkönyv előállítása ellen környezetvédelmi érvek is szólnak, a kiadványok előállításához nem kevés papír kell, a papírgyártás pedig víz- és energiaigényes folyamat. A telefonkönyvek kivezetése tehát környezeti és gazdasági szempontból is pozitív esemény, emelte ki közleményében az NMHH.

















